آژانس دارویی اروپا (EMA) اخیرا یک قرص کاهش دهنده قند خون با دوز یکبار در روز را برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و با BMI (شاخص توده بدنی) بالای ۲۷ را به تایید رسانده است. Zynquista، نشان داده که میتواند باعث کاهش قند خون شده و میزان انسولین مورد نیاز و وزن بیمار را کاهش دهد.

Zynquista به Forxiga به عنوان اولین قرص “adjunct” (اضافه شده به انسولین) برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ در اروپا می پیوندد.

نتایج آزمایشات دارویی inTandem نشان داد که در مقایسه با دارونما (قرص “هیچ چیز”) افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ با مصرف Zynquista:

  • کاهش A1C به میزان ۰٫۲۵٪ از میانگین A1C به میزان ۷٫۶٪.
  • افزایش زمان در محدوده قرار گرفتن قند خون (۷۰-۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر) تا ۱٫۳ ساعت در روز،
  • از دست دادن حدود ۲٫۲ کیلوگرم از میانگین وزن ۸۷ کیلوگرم، و
  • کاهش مقدار کلی انسولین روزانه تا ۴٪ یا حدود دو واحد.

Zincquista به عنوان یک مهارکننده دوگانه SGLT-1/2، دارای دو روش است:

مهار کننده SGLT-1 تاخیر و کاهش جذب گلوکز توسط روده را کاهش می دهد و مهار کننده SGLT-2 اجازه می دهد که گلوکز از طریق ادرار دفع شود – مستقل از انسولین.

مهار کننده SGLT-2 خطر افزایش کتواسیدوز دیابتی را ایجاد می کند، زیرا هنگام استفاده از این داروها، انسولین به طور کلی پایین تر است. اگر سطح انسولین بیش از حد کم باشد، با این حال، بدن چربی را برای انرژی تجزیه می کند و منجر به تجمع کتون می شود. در حالی که داشتن برخی از کتون ها در خون مضر نیست – به عنوان مثال، کتون هایی که در رژیم های کم کربوهیدار ظاهر می شوند، اما سطح مداوم و بالای کتون می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود.

EMA استفاده از این دارو را محدود به افرادی کرده است که BMI آنها بیش از ۲۷ است زیرا شواهد نشان داده که افراد در این وزن خطر کمتری برای دچار شدن به کتواسیدوز دیابتی دارند.

در ایالات متحده، FDA در حال حاضر تصمیم گرفته است که استفاده از Zynquista را برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ به تصویب نرساند. اگرچه FDA در مورد رویکرد یا دلایل عمومی خود توضیحی نداده است، ما امیدواریم که تایید FDA در آینده امکان پذیر باشد.

Lexicon و Sanofi، تولید کنندگان Zynquista، در حال حاضر به دنبال دیدارهایی با FDA برای تعیین مراحل بعدی هستند.

Farxiga در حال حاضر در حال بررسی توسط FDA برای استفاده در دیابت نوع ۱ است و دو مهارکننده دیگر SGLT-2، Jardiance و Invokana، فقط برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در ایالات متحده و اروپا در دسترس میباشند.

 

منبع