افسانه ها و شایعه های زیادی درباره دیابت وجود دارد و همین مساله هم هست که جدا کردن واقعیت ها را از مطالب غیر واقعی غیر علمی سخت می کند. برای اینکه این مشکل را برطرف و شما را از سردرگمی نجات بدهیم، لیستی از شایع ترین سوء تفاهم هایی را که درباره دیابت وجود دارد، برایتان تهیه کردیم:

۱٫ دیابت بیماری جدی نیست
واقعیت علمی: چیزی به اسم دیابت «خفیف» وجود ندارد. همه انواع دیابت جدی هستند و در صورتی که به درستی مدیریت شوند، می توانند باعث بروز عوارض مختلف شوند. دیابت می تواند روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته و طول عمرتان را کوتاه کند.

۲٫ همه انواع دیابت یکسان هستند
واقعیت علمی: دیابت انواع مختلف دارد. شایع ترین انواع دیابت شامل دیابت نوع یک، نوع دو و دیابت بارداری بوده و سایر انواع این بیماری کمتر شایع هستند. هر کدام از انواع مختلف دیابت، علت های متفاوتی دارند ولی زمانی که فرد به هر کدام از انواع دیابت (به غیر از دیابت بارداری) مبتلا می شود، یعنی لازم است که هر روز بیماری و شرایطش را مدیریت کند. دیابت بارداری پس از پایان این دوران از بین می رود اما به طور معناداری باعث افزایش ریسک مادر برای ابتلا به دیابت نوع دو در آینده می شود.

۳٫ دیابت قابل پیشگیری است
واقعیت علمی: همه انواع دیابت قابل پیشگیری نیستند. دیابت نوع یک، نوعی بیماری خود ایمنی بوده که قابل پیشگیری یا درمان نیست. عوامل ایجاد کننده دیابت نوع یک هنوز به طور کامل شناخته نشده است.
شواهد بین المللی نشان می دهد که برنامه های پیشگیری از دیابت در سراسر دنیا می تواند تا ۵۸ درصد به پیشگیری از این بیماری کمک کند. تنها یک دلیل مشخص برای ابتلا به دیابت نوع و وجود ندارد، اما ریسک فاکتورهای ابتلا به آن به خوبی شناخته شده است. اگرچه عوامل غیرقابل تغییری مانند نژاد و سابقه خانوادگی نیز می تواند احتمال ابتلای شما به دیابت نوع دو را بالا ببرد.

۴٫ شما حتما باید چاق یا دارای اضافه وزن باشید تا به دیابت مبتلا شوید.
واقعیت علمی: چاقی و اضافه وزن جزو ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع دو بوده، اما تنها دلیل آن نیست. بعضی از افرادکه دچار اضافه وزن هسستد دچار دیابت نمی شوند و در مقابل می توان افرادی با وزن طبیعی را نیز در میان مبتلایان به دیابت یافت.
دیابت نوع یک قابل پیشگیری نیست و ارتباطی به وزن، سطح فعالیت بدنی و سایر عوامل مرتبط به سبک زندگی ندارد.

۵٫ شما فقط در دوران کودکی و جوانی ممکن است به دیابت نوع یک مبتلا شوید.
واقعیت علمی: افراد معمولا قبل از ۳۰ سالگی به دیابت نوع یک مبتلا می شوند، اما مطالعات جدیدتر نشان داده است که در حدود نیمی از مبتلایان دیابت نوع یک، بعد از ۳۰ سالگی تشخیص داده می شود.

۶٫ شما فقط در دوران پیری به دیابت نوع دو مبتلا می شوید.
واقعیت علمی: دیابت نوع دو معمولا در افراد بالای ۴۵ سال ایجاد می شود اما میزان شیوع دیابت نوع دو در سنین پایین تر از جمله کودکان، نوجوانان و جوانان در حال افزایش است.

۷٫ مبتلایان به دیابت نوع یک نمی توانند ورزش کرده یا به فعالیت بدنی بپردازند.
واقعیت علمی: بسیاری از قهرمانان ورزشی مبتلا به دیابت هستند و ابتلا به این بیماری لزوما به این معنی نیست که شما نمی توانید تا پایان عمر ورزش کنید.

۸٫ هیچ کس در خانواده من دیابت ندارد، پس من نباید نگران باشم.
واقعیت علمی: سابقه خانوادگی تنها یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع دو است، نه همه آن.

۹٫ تنها افراد مبتلا به دیابت نوع یک به انسولین نیاز دارند.
واقعیت علمی: دیابت نوع دو، وضعیتی پیش رونده است و ۵۰ درصد مبتلایان به دیابت نوع دو ممکن است ۶ تا ۱۰ سال پس از تشخیص بیماری شان به انسولین نیاز پیدا کنند زیرا به مرور زمان تولید انسولین توسط پانکراس کاهش می یابد. مصرف انسولین در مواقع لزوم به شما کمک می کند تا عوارض بیماری را کنترل و دیابت نوع دو را مدیریت کنید.

مبتلایان به دیابت نوع یک تا پایان عمر به صورت روزانه به انسولین نیاز دارند و ممکن است لازم باشد روزانه چند نوبت قند خون شان را کنترل کنند.

منبع

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *