امروزه از تاثیر مثبت یوگا بر سلامتی در افراد سالم یا مبتلایان به بیماری های مزمن از جمله دیابت نمی توان چشم پوشی کرد. مطالعات مختلفی در زمینه یوگا و تاثیرات آن بر بیماران مبتلا به دیابت انجام شده است. همان طور که می دانید دیابت یکی از بیماری های متابولیکی است که توسط هیپرگلیسمی یا افزایش مزمن قند خون مشخص می شود .اصطلاح “ریه دیابتی” برای عملکرد غیر طبیعی ریه در افراد دیابتی استفاده می شود که دراین بیماران به علت اختلال عملکرد ریوی به وجود می آید. در یک مطالعه که نتایج آن به تازگی منتشر شده، محققان عوارض ریوی را در افراد مسن دیابتی مورد بررسی قرار داده و گزارش کردند که ظرفیت ریه ها، حجم ریه و رضایتمندی افراد از عملکرد ریه در افراد مسن مبتلا به دیابت کاهش می یابد و به دنبال آن جریان های مرکزی و محیطی کاهش یافته و شتاب روند پیری در بافت همبندی ریوی افزایش خواهد یافت.

بر اساس مطالعات انجام شده ترکیبی از داروها، انسولین و اصلاح رژیم غذایی همراه با ورزش می تواند به افراد دیابتی جهت درمان و افزایش سطح کیفیت زندگی کمک کند. یوگادرمانی با کنترل قند خونِ افزایش یافته و بهبود سلامتی عمومی می تواند در دستیابی به عملکرد بهتر ریه مفید باشد. بهبود عملکرد ریه ها به کمک یوگا با مکانیزم های مختلفی از جمله افزایش متابولیسم گلوکز، تسهیل متابولیسم گلیکوژن و افزایش میزان سوخت و ساز پایه صورت می گیرد.

از طرف دیگر یوگا یک رژیم ورزشی سنتی هندی است که ثابت شده در بسیاری از بیماری های مزمن مانند آسم، فشار خون بالا، آرتریت و دیابت مفید است، زیرا پایه و اساس یوگا مداخله ای با سبک زندگی امیدوار کننده است. یوگا با کاهش استرس و افزایش سطح آرامش به کاهش ریسک ابتلا به دیابت کمک می کند. همچنین گزارش شده است که عواملی همچون کاهش وزن، کنترل قند خون و افزایش رفاه روانی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲  را کاهش می دهد. یوگا علاوه بر کمک به کنترل دیابت به کاهش وزن، شاخص توده بدنی (BMI) و همچنین افزایش انعطاف پذیری که جز فاکتور های آمادگی جسمانی حوزه سلامت است، نیز کمک می کند. پس یوگا را می توان به عنوان یک درمان مقرون به صرفه، نسبتا ساده و دارای حداقل خطر در کنار مراقبت های پزشکی پیشنهاد کرد.

پرنیان قاسمی

پرنیان قاسمی یک مربی حرفه ای بدن سازی و تی آر ایکس و کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی است. خودش از 12 سال پیش در 4 رشته به صورت تخصصی ورزش می کند و از 8 سال پیش تا امروز هم مربی بوده است. از نظر او ورزش یعنی زندگی و برای بیمار مبتلا به دیابت چه چیزی بهتر از ورزشی که بتواند کیفیت زندگی اش را بالا ببرد. عاشق نقاشی و ساز زدن است و وقتی بدنسازی کار نمی کند، می توان در زمین اسکواش پیدایش کرد. او سخت معتقد است که هر جا و با هر امکاناتی می شود ورزش کرد حتی اگر فرد مبتلا به بیماری مزمنی مثل دیابت باشد

مشاهده همه مطالب