حتما می دانید که سابقه خانوادگی در کنار نوع غذایی که می خورید و وزن تان می تواند ریسک شما را برای ابتلا به دیابت تحت تاثیر قرار دهد. اما آیا می دانید که الگوی خواب و بیداری تان هم می تواند در این زمینه نقش مهمی بازی کند؟ بله، واقعیت دارد. درحقیقت، کم خوابی یکی از ریسک فاکتورهای مهم دیابت نوع دو است که کمتر به آن توجه می شود.

شاید تصور ارتباط میان کم خوابی و دیابت کمی سخت باشد. ولی اولین دلیلی که باعث می شود بیدار ماندن در طول شب باعث می شود بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو قرار بگیرید این است که سطح هورمون ها به شدت دستخوش تغییر می شود. یکی از مهم ترین این هورمون ها انسولین است. در بدن افرادی که دچار کمبود خواب هستند، پس از غذا خوردن، انسولین کمتری ترشح می شود و انسولین همان هورمونی است که بدن شما برای تنظیم قند خون به آن نیاز دارد. از سوی دیگرف کم خوابی باعث افزایش ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزول در بدن می شود که باعث می شود بتوانید ساعت های طولانی بیدار بمانید، اما در عین حال وجود این هورمون ها، کار را برای عملکرد مناسب انسولین در بدن سخت می کنند. بنابراین قند خون بالاتر می رود و در نتیجه ریسک ابتلا به دیابت نوع دو نیز افزایش می یابد.

این تاثیرات در مورد افرادی دیده می شود که ۴ تا ۶٫۵ ساعت می خوابند. به طور ویژه، کاهش زمان خواب عمیق که به نظر می رسد مهم ترین مرحله ترمیم کنندگی خواب است، نقش مهمی در ممقاومت به انسولین و تنظیم سطح قند خون ایفا می کند.

از سوی دیگر، کم خوابی می تواند اشتهای شما را برای خوردن افزایش داده و حس سیری را کاهش دهد. به همین خاطر هم هست که کم خوابی هوس کربوهیدرات و غذاهای شیرین را بالا برده و مصرف طولانی مدت این خوراکی ها منجر به بالا رفتن قند خون و ریسک دیابت نوع دو و چاقی می شود. و به خاطر داشته باشید که چاقی به خودی خود یکی از مهم ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع دو است.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند ارتباط بین کم خوابی و دیابت نوع دو را توضیح دهد این است که کم خوابیدن توانایی و میل شما را برای ورزش کردن پایین می آورد و این یک مشکل اساسی است زیرا ورزش منظم به کنترل وزن و قند خون کمک می کند.

خوشبختانه اگر کم خوابی چند روز طول بکشد، همه این عوارض برطرف می شود و سطح انسولین در خون بهبود می یابد. این خبر خوبی برای زمانی است که تحت فشار هستید و مجبورید برای یک کار اورژانسی از خوابتان بزنید. اما این کار را تبدیل به عادت نکنید. در بلند مدت بهترین الگوی خواب، داشتن ۷-۹ ساعت خواب شبانه بدون قطع شدن است که ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد.

منبع: sleepfoundation.org

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب