بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه سیدنی انجام شده، ریسک ابتلا به کمردرد برای بیماران مبتلا به دیابت ۳۵ درصد بیش از افراد عادی است. همچنین ۲۴ درصد احتمال بیشتری وجود دارد که این بیماران دچار درد در ناحیه گردن شوند.

اغلب افراد بزرگسال در طول دوره زندگی شان دچار کمردرد می شوند و تقریبا نیمی از افراد در همین دوره از درد گردن شکایت دارند. دیابت نیز یک بیماری مزمن بوده که روز به روز بر آمار مبتلایان آن افزوده می شود. تخمین زده می شود که در حال حاضر فقط در آمریکا ۳۸۲ میلیون نفر مبتلا به دیابت نوع دو هستند که شایع ترین نوع این بیماری متابولیک است.

اگرچه به گفته پروفسور مانوئلا فریرا، از نویسندگان این مقاله و از محققان مرکز تحقیقات دانشگاهی استخوان و مفصل می گوید، شواهد زیادی درباره ارتباط میان دیابت و کمردرد و زانو درد وجود ندارد، اما نتایج به دست آمده از این پژوهش، تحقیقات را در این زمینه افزایش می دهد.

او می گوید: به نظر می رسد که دیابت و کمرددرد و درد گردن به نوعی با هم ارتباط دارند، اما ما نمی توانیم بگوییم دقیقا چه ارتباطی در این میان است. دیابت نوع دو و کمردرد، هردو ارتباط قوی ای با چاقی و کمبود فعالیت بدنی دارند، بنابراین نتیجه منطقی این مطالعه این است که ما به بررسی این فاکتورها و تاثیرشان با جزییات بیشتر بپردازیم. آنالیزهای ما نشان می دهد کنترل وزن و فعالیت بدنی نقش اساسی در حفظ سلامت فرد ایفا می کند.»

همچنین در این مطالعه مشخص شده است که داروهایی که برای درمان دیابت استفاده می شود نیز می تواند بر درد تاثیر بگذارد. احتمالا این ارتباط ناشی از تاثیر داروها بر قند خون است و این ارتباط باید بعد از این بیشتر مورد تحقیق قرار بگیرد. همچنین به نظر می رسد که پزشکان باید احتمال ابتلا به دیابت را در افرادی که به دلیل درد گردن یا کمر به مرکز درمانی مراجعه کرده اند، بررسی کنند.

 

منبع: sciencedaily

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب