سیروس خانباتا ۲۲ ساله بود و در دانشگاه استنفورد درس می خواند که یک دفعه احساس کرد انرژی انجام هیچ کاری را ندارد. درست وسط امتحاناتش بود. با خودش فکر می کرد که شاید استرس و فشار کاری روزانه باعث شده کم بیاورد، ولی کم کم اوضاع خراب تر شد. مجبور بود روزی ۲۰ بار دستشویی برود و مثانه اش انگار هیچ جایی برای ذخیره کردن ادرار نداشت. مدام تشنه بود و هر روز توان بدنی اش کمتر می شد. اوضاع آنقدر بحرانی بود که بالاخره به اجبار خواهر متخصص اش خودش را به اورژانس بیمارستان رساند و با کابوس زندگی اش مواجه شد: قند خون بالای ۶۰۰! سیروس در بیمارستان فهمید که نه یکی، نه دو تا، بلکه سه نوع بیماری خود ایمنی دارد که دیابت در صدرشان است.

چند ماه اول با استرس و حس بد گیر افتادن گذشت. مگر او چه کار کرده بود که این بلا سرش آمده بود؟ غذای ناجوری خورده بود؟ ورزش نمی کرد؟ استرس داشت؟ هیچ کس جوابی برای سوالات او نداشت: «من عاشق ورزش کردنم. اگر یک روز ورزش نکنم، حس خیلی بدی دارم، ولی آن روزها کار به جایی رسیده بود که اوایل بیست سالگی انرژی انجام هیچ کاری را نداشتم و همه مفاصل و ماهیچه هایم درد می کرد. خیلی زود افسرده شدم. قند خون برایم تبدیل به کابوس شده بود. اصلا مهم نبود کی قند خونم را چک می کنم، یا ۴۵ بود یا ۳۴۵! به عنوان مهندسی که برای مشکلات پیچیده و بزرگ دنیا راه حل پیدا می کند، خیلی تلاش کردم تا به درک درست و سیستماتیکی از این  ماشین خراب، از این بدنی که در آن گیر افتاده بودم، برسم، ولی نمی شد. همیشه این ترس توی ذهنم بود که اگر نتوانم این کار را انجام بدهم، حتما سلامتی و زندگی ام به خطر می افتد و اگر راهی برای کنترلش پیدا نکنم، خیلی زنده نمی مانم!»

این طوری بود که سیروس به فکر مطالعه بیشتر در مورد دیابت و روش های کنترل آن افتاد و با دکتر گرام و کتاب ۱۰-۱۰-۸۰ آشنا شد که به او یاد داد چطور با رژیم خام گیاه خواری و نترسیدن از کربوهیدرات ها، بیماری اش را کنترل کند.

این اتفاق چطور افتاد و امروز وضعیت بیماری سیروس چطور است؟ این ماجرای هیجان انگیز را در اولین پادکست «دیامدیا» بشنوید: دیامدیا پادکستی برای دیابت

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب