من خیلی راجع به آنتی اکسیدنها شنیده ام. ایا استفاده از مواد غذایی که به داشتن انتی اکسیدان معروفند، کمکی به دیابت من می کند؟

آنتی اکسیدانهای معروف، ویتامین C، A، بتاکاروتن، و ماده معدنی سلنیم هستند. رادیکالهای آزاد، ترکیباتی هستند که یک الکترون جفت نشده دارند. رادیکالهای آزاد به طور طبیعی در نتیجه سوخت و ساز مواد مختلف در بدن تولید می شوند. آنجه رادیکالهای آزاد را مهم می کند، این است که داشتن الکترون جفت نشده، باعث می شود، یک ترکیب ناپایدار باشد. ترکیب ناپایدار برای پایدار شدن از سایر مولوکولهای بدن الکترون می گیرد تا خود را پایدار کند. به این ترتیب به مولکولی که از آن الکترون گرفته است، آسیب می زند. مولکول دهنده الکترون می تواند در غشاء سلول یا DNA باشد. این آسیب فعالیت غشاء یا DNA را دچار اختلال می کند. عوامل مختلفی می توانند تولید رادیکالهای آزاد را در بدن افزایش دهند. یکی از این عوامل، قند خون بالاست. زیاد شدن رادیکالهای آزاد در فرد مبتلا به دیابت نیز به نوبه خود، احتمال بروز عوارض دیابت را بیشتر می کند.

با توجه به این موضوع، آیا مصرف آنتی اکسیدانها به صورت مکمل، به پیشگیری از انواع سرطان و بیماری های قلبی-عروقی کمک می کند. مطالعات بزرگ روی جمعیت های زیاد، نشان داده اند که نه تنها استفاده از آنتی اکسیدانها به صورت مکمل سودمند نیست، بلکه می تواند حتی اثرات منفی نیز داشته باشد.

پس چه باید کرد؟ بهترین راه استفاده از منابع غذایی آنتی اکسیدانهاست.

منابع بتاکاروتن و ویتامین A: سبزیجات برگی سبز رنگ، بروکلی، کلم برگ، اسفناج، و تمام میوه ها و سبیزیجات قرمز، زرد و نارنجی ملنند زردآلو، گرمک، هویج، انبه، هلو، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی، هندوانه، کدو مسمایی.

منابع ویتامین C : بروکلی، گرمک، مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، لیمو)، کیوی، سیب زمینی، فلفل قرمز، توت فرنگی و گوجه فرنگی.

منابع ویتامین E : آجیل ها و دانه های روغنی بویژه بادام، روغن های گیاهی، جوانه گندم

مصرف چقدر سبزیجات در روز برای تامین نیاز به آنتی اکسیدانهای موجود در سبزیجات کافی است؟

افراد بزرگسال باید حدودا روزانه دو و نیم لیوان سبزیجات خام و پخته مصرف کنند. تنوع سبزیجات مصرفی بسیار مهم است. در افراد بزرگسال بهتر است در هفته ۳ لیوان سبزیجات برگی سبز، ۲ لیوان سبزیجات نارنجی، ۳ لیوان حبوبات و لوبیا سبز، ۳ لیوان سبزیجات نشاسته ای (شامل کدو حلوایی، ذرت، نخود سبز، سیب زمینی) و ۵/۶ لیوان سایر سبزیجات را مصرف شود.

این مقدار از ۷ تا ۱۳ سالگی ۵/۱ لیوان سبزیجات خام یا نصف این مقدار سبزیجات پخته در روز است.