مطالعات قبلی حاکی از ارتباط میان دیابت و رفزایش یسک ابتلا به سرطان بوده است. در حال حاضر یک مطالعه بزرگ در کشور چین نشان داده است که ابتلا به دیابت می تواند ریسک ابتلا به انواع مختلفی از سرطان ها را بالا ببرد، اما این سرطان ها در زنان و مردان متفاوت است.

همچنین مطالعه دیگری نیز که به تازگی منتشر شده نشان داده است که احتمال گسترش تومورهای بدخیم در زنان و مردان مبتلا به دیابت نوع دو بالاتر است.

محققان دانشگاه پزشکی شانگهای جیائو تانگ در چین نتایج این مطالعه را که بر اساس یک مطالعه بزرگ کوهورت انجام شده، در ژورنال دیابت منتشر کرده اند. نتایج این مقاله نشان داده است که شیوع دیابت و پیش دیابت در کشور چین بسیار بالاست.

این مطالعه با حضور بیش از ۴۱۰هزار فرد بزرگسال در محدوده سنی ۲۰ تا ۹۹ سال انجام شده که در فاصله جولای ۲۰۱۳ تا دسامبر ۲۰۱۶ بیماری دیابتشان تشخیص داده شده است. در این فاصله زمانی هیچ کدام از این افراد مبتلا به سرطان نبوده اند.

این محققان مدارک پزشکی داوطلبان را تا دسامبر سال ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار داده تا ببینند که کدامیک از این افراد در این فاصله به سرطان مبتلا و چه سرطانی در آنها تشخیص داده می شود.

در پایان سال ۲۰۱۷، ۸۴۸۵ نفر از افرادی که وارد مطالعه کوهورت شده بودند، دچار سرطان شده و محققان مشاهده کردند که شیوع سرطان های مختلف در زنان و مردان مبتلا به دیابت نوع دو بالاتر از دیگران است.

این محققان دریافتند ریسک ابتلای مردان دیابتی به سرطان ۳۴ درصد بیشتر  از هم سالان خود بوده و این رقم در زنان مبتلا به دیابت نوع دو ۶۲ درصد بیشتر است. مردان مبتلا به دیابت نوع دو بیشتر در معرض ۱۱ نوع مختلف از سرطان ها قرار دارند و زنان مبتلا به دیابت نوع دو ممکن است به ۱۳ نوع مختلف سرطان دچار شوند.

به طور مشخص در مردان مبتلا به دیابت ریسک ابتلا به سرطان پروستات ۸۶ درصد بیشتر از مردان سالم هم سن و سال است. علاوه بر این مردان مبتلا به دیابت نوع دو، ریسک بالاتری برای ابتلا به لوسمی، سرطان پوست، تیروئید، کلیه، کبد، کولورکتال و معده دارند.

اگرچه مردانی که دچار دیابت نوع دو هستند، کمتر ممکن است به سرطان مری مبتلا شوند، اما زنان مبتلا به دیابت نوع دو ریسک بیشتر در معرض خطر سرطان نازوفارکنس یا مجاری بینی هستند به طوریکه این ریسک در زنان دیابتی دو برابر بیشتر است.

همچنین در زنان مبتلا به دیابت نوع دو ریسک ابتلا به سرطان کبد، مری، تیروئید، ریه، پانکراس و همچنین لنفوم، رحم، کولورکتال، لوسمی، ریه، دهانه رحم و معده بیشتر است. اگرچه ریسک سرطانی شدن کیسه صفرا در زنان مبتلا به دیابت نوع دو به طور قابل توجهی پایین تر است.

 

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب