دیابت چگونه به کلیه ها آسیب می رساند؟

سطوح بالای قند خون می تواند منجر به تغییر در عملکرد کلیه ها شود. سطح بالای قند خون موجب میشود تا کلیه ها مجبور شوند که سخت تر کار کنند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت فشار خون و چربی خون بالایی نیز دارند. فشار خون بالا در رگ های خونی کوچک کلیه ها باعث افزایش فشار بر روی کلیه ها نیز می شود. سطح بالای فشار خون وقند خون،چربی خون و مصرف دخانیات می تواند منجر به آسیب فیلترهای کلیه شده و در نتیجه آنها عملکرد خوبی نخواهند داشت.

چگونه متوجه شویم که دچار نارسایی کلیوی شده ایم؟

از آنجاییکه ممکن است آسیب های کلیوی سالها بدون علائم باشند، بهترین راه برای اینکه این آسیب ها را شناسایی کنید این است که سالی یکبار آزمایش میکروآلبومین ادرار بدهید، این تست می تواند به شما نشان دهد که آیا کلیه ها ی شما دفع پروتئین دارد یا خیر.لازم است پزشک شما حداقل سالی یکبار کلیه شما را از نظر دفع پروتئین بررسی کند.

اگر نارسایی کلیوی پیشرفت کند، چگونه می توان روند آن را کندتر نمود؟

با متخصص کلیه و فشارخون( نفرولوژیست) مشورت کنید تا با کنترل مناسب فشارخون ، قند خون، کاهش مصرف نمک و قطع دخانیات ، شرایط بیماری شما بهبود یابد یا تثبیت شود.
در صورت عدم کنترل عوارض کلیوی، ممکن است به کلیه ها آسیب جدی وارد شود و بیمار نیازمند دیالیز یا پیوند کلیه شود.
در صورت درد، سوزش ، تکرر ادرار ، تغییر رنگ ادرار به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید هر درد در ناحیه پهلوها نشان دهنده بیماری کلیوی نیست.

تغییر صحیح در تغذیه:

بسیاری از افراد تصور می کنند با کاهش میزان سدیم در غذای خود می توانند میزان فشار خون را کاهش دهند. اگر شما معمولا از وعده های غذایی با پروتئین بالا مانند گوشت، مرغ و ماهی استفاده میکنید، پزشک شما ممکن است توصیه کند که از وعده های غذایی با پروتئین کمتر استفاده کنید تا از کلیه های خود مراقبت کنید. یک کارشناس تغذیه می تواند به شما کمک کند تا این تغییرات را در برنامه ی غدایی خود ایجاد کنید.
فقط ممکن است در برخی موارد نیاز به محدود کردن وعده های غذایی با پروتیین بالا مانند گوشت، مرغ، و… باشد. حذف کامل پروتیین بی معنا است. با کارشناس تغذیه و پزشک کلیه خود مشورت کنید.