علائم زیر جزو شایع‌ترین نشانه‌های بیماری دیابت است. اگرچه در بعضی از افراد مبتلا به دیابت نوع دو، علائم بیماری ممکن است آنقدر خفیف باشد که مورد توجه قرار نگیرد یا تشخیص داده نشود.

علائم شایع دیابت

  • افزایش تعداد دفعات ادرار کردن یا پرادراری
  • احساس تشنگی زیاد
  • احساس گرسنگی زیاد – حتی در صورتی که فرد غذا خورده باشد
  • احساس خستگی شدید
  • تاری دید
  • تاخیر در بهبود زخم‌ها و جراحات
  • کاهش وزن حتی با وجود افزایش حجم غذای مصرفی روزانه (دیابت نوع یک)
  • احساس مورمور، بی‌حسی یا درد در دست‌ها یا پاها (دیابت نوع ۲)

تشخیص و درمان زودهنگام دیابت می‌تواند ریسک ابتلا به عوارض بیماری را کاهش دهد.

اگرچه شباهت‌های زیادی میان دیابت نوع یک و دو وجود دارد، اما علل به‌وجودآورنده این دو بیماری و همچنین روش‌های درمان شان با هم متفاوت است. بعضی از افراد به ویژه بزرگسالانی که به تازگی دیابت نوع یک آنها تشخیص داده شده است، ممکن است علائمی شبیه به مبتلایان به دیابت نوع ۲ داشته باشند و این هم‌پوشانی ممکن است تا حدودی سردرگم‌کننده باشد.

علائم دیابت نوع یک در نوزادان و کودکان
کودکان کم سنی که زیاد و به طور مکرر ادرار می‌کنند، بیش از حد می‌نوشند، وزن از دست می‌ دهند و بیش از پیش خسته و بیمار می‌ شوند، تصویر کلاسیک کودکان مبتلا به دیابت نوع یک هستند. کودکی که آموزش های مربوط به توالت رفتن را یاد گرفته و شب ها خشک می‌ ماند، یک دفعه دچار شب ادراری شود، باید از نظر احتمال ابتلا به دیابت نوع یک مورد بررسی قرار گیرد.
اگچه تشخیص دیابت نوع یک در کودکان با استفاده از آزمایش بسیار راحت و سریع صورت می‌ گیرد، نکته چالش برانگیز شناسایی علائم و بردن کودک نزد پزشک است.
در بعضی موارد زمانی بیماری دیابت در یک کودک تشخیص داده می شود که او دچار کتواسیدوز دیابتی شده است. در شرایط فقدان انسولین در بدن باعث ساخته شدن اسیدی به نام کتون به میزان زیاد می شود. کتواسیدوز دیابتی یک وضعیت اورژانس است که معمولاً نیاز به بستری در بیمارستان و درمان فوری با انسولین و مایعات وریدی دارد. پیش از تشخیص و درمان سریع، بعضی کودکان ممکن است وارد مرحله‌ای شوند که به نظر برسد بدنشان دوباره موفق به ساخت مقادیر کافی انسولین شده است. به این مرحله «فاز ماه عسل» گفته می شود. درواقع با ورود به این مرحله به نظر می رسد که دیابت درمان شده است، اما فاز ماه عسل موقت بوده و کودک خیلی زود برای تنظیم قند خون به تزریق دوزهای متعادل انسولین نیاز پیدا می کند.

علائم دیابت نوع یک در بزرگسالان
وقتی بیماری دیابت برای یک فرد بزرگسال تشخیص داده می شود، ممکن است به اشتباه به او گفته شود که دچار دیابت نوع دو است. علت این تشخیص اشتباه نبود درک کافی در مجامع پزشکی درباره این نکته است که دیابت نوع یک ممکن است در هر سنی ایجاد شود. علاوه بر ین بزرگسالانی که به تازگی دچار این بیماری شده اند، ممکن است در مراحل ابتدایی بیمار به نظر نرسند و پزشک تنها در چکاپ‌ های دوره ای متوجه بالا بودن قند خون شده و فرد را به گرتن رژیم غذایی، ورزش و درمان دارویی خوراکی تشویق کرده باشد. همچنین ممکن است این طور به نظر برسد که بعضی از افراد (به ویژه آمریکایی های آفریقایی تبار و/یا افراد دچار اضافه وزن) مبتلا به دیابت نوع دو هستند، اما بیماری شان دیابت نوع یک باشد. این مساله حتی بهترین و حاذق ترین پزشکان را نیز در زمینه تشخیص دیابت دچا خطا می کند.
اگر به تازگی متوجه شده اید که دچار دیابت نوع دو هستید، اما به درمان های معمول بیماری به خوبی پاسخ نمی دهید، بهتر است در زمینه تشخیص صورت گرفته مجدداً با یک متخصص غدد مشورت کنید. تشخیص دیابت نوع یک در چنین مرحله ای نیازمند انجم آزمایش های آنتی بادی و احتمالا اندازه گیری سطح سی-پپتید است.

دیابت بارداری
زنان مبتلا به دیابت بارداری معمولاً هیچ علامتی ندارد و به همین خاطر انجام به موقع آزمایش ‌های تشخیصی برای مادران بارداری که در معرض خطر هستند، اهمیت زیادی دارد.

منبع ۱
منبع ۲
منبع ۳

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *