هیچ مادر عاقلی در کیف فرزندش ۴ عدد شکلات نمی گذارد و او را روانه مدرسه نمی کند. اغلب مادرها سعی می کنند انتخاب های سالمتری داشته باشند و چیزهایی مثل کره بادام زمینی و مربا روی نان سبوس دار و کمی میوه را به عنوان دسر ترجیح می دهند. کره بادام زمینی سرشار از پروتئین، میوه و نان سبوس دارد؛ کامل و بی نقص به نظر می رسد، مگر نه؟

شاید نه! درست است که کودک شما با خوردن این خوراکی ها به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می کند ولی ۶۷ گرم شکر هم وارد بدنش می شود و این یعنی چیزی معادل ۱۶ قاشق مرباخوری شکر! حتی بیشتر از آن ۴ شکلات توئینکی! شوکه شدید، مگر نه؟

اگر چه هیچ مقدار توصیه شده ای برای مصرف قند در رژیم غذایی کودکان وجود ندارد اما بزرگسالان نباید بیش از ۴۰ گرم شکر یا قند اضافه در یک رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری دریافت کنند. این درحالی است که با انتخاب همین خوراکی های به ظاهر سالم آن هم فقط برای یک وعده در مدرسه، کودک شما ۲۰ برابر بیشتر قند مصرف می کند. و این درحالی است که شما هنوز مربایی را که در صبحانه خورده، نوشابه ای را که در راه مدرسه می نوشد یا بیسکوئیتی را که عصر جلوی تلویزیون می خورد، در نظر نگرفته اید.

اغلب والدین هیچ ایده ای در مورد مقدار شکر یا قند ساده ای که فرزندشان در طول روز مصرف می کند، ندارند. با توجه به مقدار شکری که به خوراکی های ظاهراً سالم اضافه می شود، حتی یک رژیم غذایی کاملا متعادل هم ممکن است مقدار زیادی قند ساده داشته باشد.

اینکه قند یا شکر برای کودکان مضر است، مساله ساده ای نیست. مهم این است که بدانیم چقدر قند ساده برای کودکان مضر است و کودکان بدون توجه به هشدارهای سلامتی روزانه چقدر قند ساده مصرف می کنند. به طور میانگین میزان مصرف قندهای ساده در کودکان زیر ۱۲ سال چیزی حدود ۲۵ کیلوگرم در سال است و ترسناکتر اینکه بزرگسالان در مقایسه با کودکان قند ساده کمتری دریافت می کنند. معنای ساده این اعداد و ارقام این است که فرزند شما ۲ برابر بیشتر از شما قند ساده می خورد در حالیکه اندازه بدنش نصف شماست!

 

چرا بچه ها شکر دوست دارند؟

علاقه کودکان به قند و شکر اصلاً عجیب نیست. بچه ها با این میل به شیرینی و ترجیح آن به طعم های دیگر به دنیا می آیند و به مرور زمان این علاقه بیشتر هم می شود. از آنجا که به بسیاری از مواد غذایی مصرفی کودکان قند یا شکر اضافه می شود تحمل طعم های دیگر مثلا طعم نسبتا تلخ یا تند بعضی سبزیجات برگ سبز، برای بچه ها اصلا کار راحتی نخواهد بود. رژیم غذایی مملو از شکر مانع از شکلگیری درست جوانه های چشایی می شود بنابراین کودک یاد نمی گیرد که از چشیدن باقی طعم ها در برنامه غذایی روزانه اش لذت ببرد.

اگرچه همه قندها بد نیستند. میوه ها، سبزیجات نشاسته ای و شیر، همگی علاوه بر ویتامین و مواد معدنی، حاوی قندهای طبیعی نیز هستند. اما متاسفانه این نوع قند آن چیزی نیست که بچه ها در رژیم غذایی روزمره شان به آن عادت دارند. درواقع هر چه قدر مصرف مواد غذایی حاوی قندهای اضافه بیشتر می شود، میزان مصرف قندهای طبیعی در برنامه غذایی کودکان پایین می آید. به عنوان مثال کودکی که آبنباتی با طعم هندوانه می خورد از چشیدن طعم اصلی هندوانه ناامید می شود چون احساس می کند به اندازه آبنباتش شیرین نیست!

نتیجه؟ مصرف بیش از حد قندهای ساده باعث می شود رژیم غذایی فرزند شما از حالت تعادل خارج شود. در مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده مشخص شده است، هر چه قدر میزان مصرف قند و شکر در رژیم غذایی کودکان بیشتر باشد، احتمال دریافت میوه ها، غلات سبوس دار و سبزیجات در سبد غذایی شان کاهش پیدا می کند. به عنواان مثال هر چه قدر که کودک شما بزرگتر می شود، تمایل او به مصرف آب میوه ههای صنعتی و نوشابه افزایش پیدا کرده و میزان مصرف شیر در برنامه اش کمتر می شود که این مساله با از دست رفتن کلسیم استخوان ها و کاهش دریافت این ماده معدنی مهم در طی روز همراه است. در واقع بچه هایی که به دلیل مصرف قند و شکر، کالری زیادی دریافت می کنند، ماده مغذی کمتری به بدن شان می رسد.

اگرچه تاثیر مصرف بیش از اندازه شکر در برنامه غذایی روزانه کودک شما در حال حاضر ممکن است خیلی به چشم نیاید اما در آینده می تواند سلامت  او را به خطر بیندازد. مصرف بیش از اندازه قند و شکر باعث افزایش وزن کودکان می شود که یکی از ریسک فاکتورهای اصلی ابتلا به دیابت، پرفشاری خون و کلسترول بالاست که هر سه ارتباط تنگاتنگی با افزایش خطر بیماری  های قلبی و عروقی در دوران بزرگسالی دارند.

 

 

برچسب های غذایی را هوشمندانه بخوانید

اعداد و ارقامی که روی برچسب های غذایی ثبت می شود می تواند شما را به اشتباه بیندازد. در این برچسب ها میزان شکر یا قند معمولا بر حسب گرم بیان می شود که تصور کردن آن تا حدی مشکل است. بنابراین برای اینکه موقع خرید خوراکی برای کودکتان دچار اشتباه نشوید، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که هر ۴ گرم شکر، تقریباً معادل یک قاشق مرباخوری است.

اگر روی یکی از خوراکسی های مورد علاقه کودکتان واژه طعم دار شده با شیرین کننده های طبیعی را دیدید، خوشحال نشوید و فکر نکنید که بهترین اسنک را برای فرزند دلبندتان پیدا کردید! درواقع اجازه ندهید کلمه طبیعی روی بسته شما را گول بزند چون این کلمه واژه جایگزین برای قند یا شکر فراوری شده است.

 

کوچک فکر کنید!

وقتی می خواهید برای فرزندتان دسری مانند بستنی آماده کنید، آن را توی فنجان بریزید نه کاسه سوپ خوری!

 

انتخاب گر بودن را به فرزندتان بیاموزید

اشکالی ندارد که بچه ها گاهی اوقات سراغ خوراکی های شیرین مورد علاقه شان بروند ولی به او یاد بدهید که باید هر بار یکی از خوراکی ها را انتخاب کند. مثلا از قبل به کود آموزش بدهید که قانون رفتن به رستوران برای شما این است: یا دسر یا نوشابه، نه هر دو!

 

مواد غذایی فراوری شده را از برنامه غذایی کودک حذف کنید

رژیم غذایی کودک شما یکی از آن چیزهایی است که هر چه قدر بیشتر روی آن نظارت داشته باشید بهتر است. به عنوان مثال یک فنجان جوی دو سر طعم دار، ۱۳ گرم قند دارد. شما می توانید همان طعم دهنده ها را بدون شکر به جوی دو سر اضافه کنید و یک صبحانه مغذی برای کودک تدارک ببینید.

 

در انتخاب غذا هوشمند باشید

بر خلاف تصور عموم، قند و شکر حتی در مواد غذایی به ظاهر سالمی مانند ماست های کم چرب یا خوراکی های تهیه شده از غلات کامل نیز وجود دارد. به عنوان مثال یک برش نان گندم کامل، ۸ گرم قند دارد که ۶ گرم بیشتر از نان معمولی است! بنابراین برای داشتن بهترین انتخاب لازم است حتما برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و میزان قند یا شکر موجود در آنها را با هم مقایسه کنید.

 

 

حذف نکنید

اینکه بخواهید غذات آماده صبحانه مورد علافه کودک را به طور کامل حذف کنید، باعث می شود او میل بیشتری برای خوردن آن پیدا کند. بنابراین بهتر است اجازه دهید خوراکی محبوبش را استفاده کند البته به این شرط که سراغ نوع سبوس دار و بدون شکر اضافه برود.

 

شکرهای مخفی را شناسایی کنید

اگر فرزندتان هوس شیرینی کرد بهتر است سراغ مواد غذایی بروید که به طور طبیعی حاوی قند باشند نه آنهایی که با شکر فراوری شده اند. ولی در دنیای مواد غذایی بسته بندی شده، چطور می توانیم این دو تا را از هم جدا کنیم؟ پاسخ به این سوال واقعا ساده نیست. برخلاف سهم چربی در برچسب مواد غذایی که به چربی های اشباع و غیر اشباع تقسیم می شود، انجمن غذا و داروی آمریکا از تولیدکنندگان محصولات غذایی انتظار ندارد که میزان قند طبیعی و قند اضافه شده به یک ماده غذایی را روی برچسب آن مشخص کنند. اغلب شرکت ها میزان و نوع قند موجود در محصولشان را جزو آن دسته از فرمولاسیون ماده غذایی می دانند که به عنوان اسرار شرکت حفظ می شود و قرار نیست مصرف کننده از آن اطلاعی داشته باشد. از طرف دیگر خیلی وقت ها خود تولیدکننده ها هم دقیقا نمی دانند که محصولشان دقیقا چقدر شکر دارد. بنابراین این وظیفه شماست که هر بار برچسب روی ماده غذایی را کنترل کنید. اگر دیدید که به یک ماده غذایی شربت فروکتوز اضافه شده است، بدانید که بیشترین میزان قند در انتظار شماست. برای پیدا کرده شکر یا قند اضافه دنبال شربت ذرت یا سایر شیرین کننده ها ماند دکستروز، فروکتوز، عسل، ملاس و… بگردید. و در نهایت این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چقدر یک ماده غذایی بیشتر فراوری شده باشد، میزان شکر موجود در آن بیشتر است.

 

قند مصنوعی چاره کار نیست!

بنابراین کودک شما عاشق شیرینی است و شما می خواهید میزان قند و شکر مصرفی اش را کنترل کنی. بنابراین رفتن سراغ خوراکی هایی که دارای قند مصنوعی هستند پیشنهاد خوبی به نظر می رسد، اما در واقعیت هم اینگونه است؟ محققان می گویند هیچ دلیل علمی و منطقی وجود ندارد که به بچه های سالم، فعال و دارای وزن مناسب، نوشیدنی و خوراکی های شیرین شده با قندهای مصنوعی بدهیم. درواقع بهتر است به طور کامل دور این خوراکی ها خط بکشید و در عوض هر چند وقت یک بار به کودک خوراکی حاوی قند طبیعی بدهید. اما اگر فرزند شما چاق است یا اضافه وزن دارد، حذف قندهای طبیعی و جایگزین کردن آنها با قندهای مصنوعی می تواند تفاوت زیادی در دریافت کالری روزانه ایجاد کند.

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب