انسولین هورمونی است که بدن شما برای تولید انرژی از کربوهیدرات غذایی از آن استفاده می کند. بدون انسولین، قند خون شما بسیار بالا می رود و این مساله می تواند به قسمت های مختلف بدن از جمله چشم ها، کلیه ها، اعصاب دست و پا و… آسیب بزند. در حالت ایده آل، تعادلی میان قند خون و انسولین در بدن وجود دارد. اما مواردی وجود دارد که انسولین به درستی کار نمی کند، و در نتیجه بدن مجبور است مدام انسولین بیشتری تولید کند. این حالت تحت عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود که یکی از ریسک فاکتورهای اصلی ابتلا به دیابت بوده و از علائم دیابت نوع دو نیز هست. افراد مبتلا به مقاومت به انسولین که می خواهد وزن خود را در محدوده سالم نگه دارند، باید سطح انسولین را در خون شان کنترل کنند. در ادامه سه توصیه تغذیه ای مهم را برای کنترل سطح انسولین در خون می خوانید

 

۱٫ مواد غذایی را انتخاب کنید که سطح قند خون را پایین نگه می دارند

اغلب مواد غذایی که سطح قند خون را پایین نگه می دارند، همان هایی هستند که به کنترل سطح انسولین نیز کمک می کنند.

بعضی از مواد غذایی قند خون را به آرامی بالا بروده و اوج گرفتن سریع آن جلوگیری می کنند. این مواد غذایی تحت عنوان غذاهای با شاخص گلایسمیک پایین شناخته می شوند و منابع کربوهیدراتی هستند که بهتر است در رژیم غذایی در اولویت قرار بگیرند.

انجمن دیابت برای کنترل قند و انسولین خون خوردن این مواد غذایی را پیشنهاد می کند:

  • آووکادو
  • بلوبری
  • دارچین
  • سیر
  • کره بادام زمینی
  • اوتمیل یا پرک جوی دو سر
  • سرکه
  • ماست

 

۲٫ خودن مواد غذایی را که باعث افزایش سریع انسولین می شوند، محدود کنید

همانطور که بعضی مواد غذایی به شما کمک می کنند تا سطح انسولین خون تان را ثابت نگه دارید، خوراکی هایی هستند که انسولین خون را به اوج می برند. این مواد غذایی شامل خوراکی های پرشکر مانند انواع شیرینی جات و شکلات ها و… هستند.

میوه های خشک و بعضی نوشیدنی های انرژی زا نیز منابع قند بوده و منجر به افزایش سریع و شدید انسولین می شوند. بنابراین محدود کردن این مواد غذایی در رژیم روزانه می تواند به کنترل بهتر قند خون کمک کند.

 

۳٫ از رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی کنید

بر اساس نتایج مطالعات مختلف پیروی از رژیم غذایی کم کربوهیدرات نیز می تواند به کاهش سطح انسولین خون کمک کند و در عین حال در کاهش وزن و بهبود فشار خون نیز موثر است. در حال حاضر انواع مختلفی از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات وجود دارد از جمله رژیم غذایی مدیترانه که در این رژیم دریافت کربوهیدرات ها از منابع پرفیبر و سبوس دار صورت می گیرد و در عین حال شامل انواع میوه ها و سبزیجات، آجیل ها و مغزدانه ها، روغن زیتون و ماهی است.

 

منبع: medicalnewstoday

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب