ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع دو را بشناسید

حدود 90 درصد از مبتلایان به دیابت، دچار دیابت نوع دو هستند. دیابت نوع دو بی سر و صدا و معمولا بعد از 40 سالگی سراغتان می آید. علائم این بیماری خیلی واضح نیست و گاهی اوقات اصلاً هیچ علامتی دارد، بنابراین ممکن است 10سال قبل از اینکه بیماری تان تشخیص داده شود، به آن مبتلا شده باشید. به همین خاطر هم هست که آشنایی با ریسک فاکتورهای دیابت نوع دو اهمیت دارد و هر کس باید بداند که آیا در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد یا نه.

سن
با افزایش سن، ریسک شما برای ابتلا به دیابت بیشتر می شود. سفید پوستان بالای ۴۰ سال و نژاد آفریقایی و آسیای جنوب شرقی بعد از ۲۵ سالگی، ریسک بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع دو دارند.

سابقه خانوادگی
اگر یکی از والدین، برادر، خواهر یا فرزدتان مبتلا به دیابت باشد، ریسک شما برای ابتلا به دیابت نوع دو، ۲-۶ برابر بیشتر می شود.

فشارخون بالا
فشار خون بالا ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را بیشتر می کند

اضافه وزن
اگر اضافه وزن داشته – به خصوص اگر میان تنه چاقی داشته باشید، بیشتر از افرادی با وزن طبیعی در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستید

همچنین ریسک شما برای ابتلا به دیابت نوع دو بیشتر است، اگر:
سابقه سکته یا حمله قلبی داشته باشید.
مبتلا به اختلال دوقطبی، افسردگی یا اسکیزوفرنی بوده یا از داروهای داروهای ضد روان پریشی (Antipsychotic) استفاده کنید.
اگر خانم و دارای سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیابت بارداری بوده یا کودکی با وزن بیش از ۵/۴ کیلوگرم به دنیا آورده باشید.

منبع

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *