ریسک سرطان کبد در کمین مبتلایان به دیابت نوع دو

محققان می گویند مبتلایان به دیابت نوع دو باید به صورت مرتب از نظر عملکرد کبد بررسی شوند، زیرا تحقیقات تازه نشان می دهد که ابتلا به این بیماری مزمن می تواند ریسک بروز سیروز و سرطان کبد را افزایش دهد.

این نتیجه برگرفته از تحقیقات بسیار بزرگی است که با شرکت ۸۲ میلیون فرد بزرگسال ساکن اروپا انجام شده است.

همچنین نتایج این مطالعه نشان داده است که در اغلب مبتلایان به سیروز و سرطان کبد، بیماری زمانی تشخیص داده می شود که در مراحل پیشرفته قرار دارد.

این مطالعه به صورت مشترک توسط محققان دانشگاه کویین مری لندن و دانشگاه گلاسگو انجام شده است. نتایج این مطالعه در ژورنال BMC Medicine منتشر شده است. هدف این مطالعه بررسی و تخمین ریسک ابتلا به سیروز و سرطان کبد در بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت بوده است.

کبد چرب غیر الکلی یکی از دلایل اصلی بیماری های کبد در سراسر دنیاست. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ تعداد مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان ۱۵ تا ۲۵ درصد و موازی با افزایش شیوع چاقی و دیابت نوع دو افزایش یافته است.

برای بسیاری از مبتلایان به کبد چرب غیر الکلی، این بیماری ضرر کمی ایجاد می کند، اما در بعضی مبتلایان می تواند تهاجمی تر بوده و منجر به تخریب کبد و سرطان شود.

 

لزوم تشخیص به موقع کبد چرب غیر الکلی

از آنجا که مبتلایان به کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت در معرض ابتلا به بیماری هایی هستند که می تواند منجر به مرگ شود، تشخیص زودرس این بیماری ها اهمیت زیادی دارد تا درمان به موقع برای بیماران در نظر گرفته شود.

اگرچه دکتر ویلیام الازاوی، محقق و مشاور بیماری های کبد در دانشگاه کویین مری لندن معتقد است که تشخیص این بیماری معمولا خیلی زود صورت نمی گیرد. او و تیم همکارش پس از بررسی نتایج از اینکه می دیدند تا چه حد بیماری کبد چرب غیر الکلی تشخیص داده نشده باقی می ماند، متعجب شدند. به گفته دکتر الازاوی بعضی از افراد حاضر دراین مطالعه، مدت کوتاهی پس از این تحقیق دچار بیماری پیشرفته کبدی شدند که حتی می تواند مرگ آور باشد و این نشان دهنده آن است که بیماری این افراد خیلی دیر تشخیص داده شده است.

 

 

بر اساس اعلام بنیاد بیماری های کبد آمریکا، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آمریکا دچار کبد چرب غیر الکلی هستند.

به طور طبیعی مقداری چربی در کبد دیگه می شود. اما اگر بیش از ۵-۱۰ درصد وزن این ارگان را چربی تشکیل دهد، فرد به بیماری کبد چرب مبتلا شده است. کبد چرب غیر الکلی همان طور که از نامش پیداست به نوعی از بیماری گفته می شود که ارتباطی با مصرف چربی ندارد.

استئاتوهپاتیت نوع شدیدتر بیماری کبد چرب است که باعث تورم و آسیب کبد شده و در نهایت منجر به سیروز، ناراسایی کبدی و در بعضی موارد سرطان کبد می شود.

از هر شش نفری که به کبد چرب غیر الکلی مبتلا شده باشد، یک نفر ممکن است دچار استئاتوهپاتیت شود که معمولا در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی ایجاد شده و در زنان شایع تر از مردان است. به طور معمول افرادی که دچار استئاتوهپاتیت هستند تا سال ها با این بیماری زندگی کرده و شرایطشان به صورت تشخیص داده نشده باقی می ماند.

 

دیابت، پیش بینی کننده «قوی» بیماری کبد

دکتر الازاوی و همکارانش برای انجام این مطالعه از پرونده سلامت الکترونیک ۱۸۷۸۲۲۸۱ فرد بزرگسال ساکن ایتالیا، هلند، اسپانیا و انگلستان استفاده کرده اند. از میان این افراد، در ۱۳۶۷۰۳ مورد بیماری کبد چرب غیر الکلی یا استئاتوهپاتیت پیش از این تشخیص داده شده بود.

تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی یا استئاتوهپاتیت، ریسک ابتلا به پرفشاری خون، چاقی و دیابت نوع دو بالاتر است. همچنین این محققان اعلام کردند که در افراد مبتلا به بد چرب غیر الکلی یا استئاتوهپاتیت، ریسک ابتلای بعدی به سیروز و سرطان کبد به ترتیب ۴٫۷۳ و ۳٫۵۱ بار بالاتر از دیگران است. همچنین آنها اعلام کردند که «قوی ترین پیش بینی کننده مستقل» تشخیص سیروز یا سرطان کبد، ابتلا به دیابت نوع دو در زمان شروع مطالعه بوده است.

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب