رژیم کتوژنیک یکی از مشهورترین و پرکاربردترین رژیم های سال ۲۰۱۸ بوده است که اغلب افراد برای رسیدن به تناسب اندام یا کاهش وزن سراغ آن رفته اند اما محققان می گویند این رژیم می تواند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد یا حداقل در مطالعات حیوانی که انجام شده این مساله در مورد موش ها صدق می کند.

نتایج مطالعه تازه ای که در Journal of Physiology منتشر شده نشان می دهد موش هایی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب دارند – رژیمی که تحت عنوان رژیم کتوژنیک شناخته می شود، کنترل کمتری روی قند خونشان دارند و بیش از دیگران در معرض ابتلا به مقاومت انسولین قرار می گیرند که این مساله می تواند منجر به بروز بیماری دیابت نوع دو در موش ها شود.

در این مطالعه، محققان موش ها را به دو دسته تقسیم کردند؛ گروه اول تحت رژیم غذایی معمولی غربی با کربوهیدرات و چربی بالا قرار گرفنتند (پیش از این مشخص شده است که این رژیم می تواند ریسک ابتلا به چاقی و دیابت نوع دو را افزایش دهد)، و گروه دوم نیز با رژیم پرچرب، کم کربوهیدرات تغذیه شدند (بعضی مطالعات نشان داده است که این نوع رژیم غذایی می تواند منجر به کاهش وزن شود). در حالیکه در موش های گروه اول قند خون و ریسک مقاومت به انسولین افزایش داشت، در گروه دوم که با رژیم غذایی کتوژنیک تغذیه شده بودند، این وضعیت وخیم تر بود. اما چطور چنین چیزی ممکن است؟

وقتی کربوهیدرات از رژیم غذایی روزانه حذف می شود، قند خون و سطح انسولین کاهش می یابد. این شرایط به کسانی که دچار اضافه وزن یا دیابت هستند کمک می کند تا بتوانند وزن کم کنند. اما در دکتر جرالد گرندل و همکارانش که این مطالعه را انجام داده اند می گویند وقتی موش هایی که با رژیم غذایی کتوژنیک تغذیه می شوند در معرض چالش قند قرار می گیرند – تا پاسخ بدن شان به قند مورد بررسی قرار گیرد – بدن شان کمتر می تواند این شرایط را مدیریت کند یا به اصطلاح نسبت به انسولین مقاوم می شود در حالیکه در شرایط عادی انسولین کمک می کند تا قند وارد سلول شده و به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که دچار بیماری دیابت نوع دو هستند معمولا نسبت به انسولین مقاومت پیدا کرده و بدن شان دیگر نمی تواند به خوبی قبل از انسولین استفاده کند.

دکتر پرندل می گوید: مقاومت به انسولین سلول های کبدی کلید ابتلا به دیابت است که پیش از بروز دیابت نوع دو ایجاد می شود. اما هنوز مشخص نیست که با قطع رژیم غذایی کتوژنیک این ریسک برطرف می شود یا نه.

آیا کسانیکه رژیم کتوژنیک می گیرند به دیابت مبتلا می شوند؟ هنوز به درستی مشخص نیست. نتایج به دست آمده از این مطالعه هنوز در مراحل ابتدایی است و البته این مطالعه روی موش ها انجام شده که لزوما شرایط بدن شان منعکس کننده اتفاقاتی نیست که در بدن انسان می افتد بنابراین مطالعات بیشتری لازم است تا ارتباط میان رژیم کتوژنیک و دیابت نوع دو را مشخص کند.

 

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب