بلایی که دیابت سر قند خون شما می آورد می تواند حس شما را توی تخت خواب عوض کند و این تغییر اصلا حس خوبی نیست! خبر بد اینکه به گفته دکتر لائورن استریچر، استادیار رشته زنان در دانشگاه فینبرگ «دیابت می تواند زندگی جنسی شما را از بین ببرد». این متخصص معتقد است که در زندگی مبتلایان به دیابت، موانع زیادی وجود دارد که می تواند مانع از لذت بردن آنها از زندگی زناشویی شان شود، در حالیکه افراد سالم با چنین موناعی مواجه نیستند. اما خبر خوب: اگر بفهمید که دیابت چطور روی رابطه جنسی شما اثر منفی می گذارد و چه علائمی ایجاد می کند، می توانید با ایجاد یک سری تغییرات کوچک زندگی زناشویی تان را متحول کنید.

 

روش های جدید را امتحان کنید

اگر به تازگی متوجه شدید دیابت دارید و برقراری رابطه زناشویی برایتان سخت شده، می توانید تقصیرها را به گردن دیابت بیندازید! دیابت معمولا باعث کاهش جریان خون به واژن می شود که این مساله با کاهش احساس برانگیختگی و رضایت جنسی همراه است. مطالعات نشان داده است که مبتلایان به دیابت به دلیل تغییرات عروقی و آسی های عصبی به آسانی افراد سالم نمی توانند به اوج لذت جنسی برسند. بنابراین تغییراتی مانند استفاده از ویبراتورها می تواند در این زمینه به مبتلایان به دیابت کمک کند تا به  اندازه قبل بتوانند از زندگی زناشویی شان بهره مند شوند.

 

حواستان به PH باشد

افزایش سطح قند خون می تواند باعث تغییر OH واژن شود و در نتیجه ریسک ابتلا به عفونت های مزمن را بالا می برد. وقتی PH افزایش پیدا می کند، باکتری های لاکتوباسیلی سالم واژن نمی توانند مدت طولانی زنده بمانند و در نتیجه باکتری های مضر شروع به رشد و تکثیر می کنند. یکی از روش های تنظیم PH واژن در مبتلایان به دیابت استفاده از ژل های واژینال دو بار در هفته است که مانند مرطوب کننده عمل می کنند و هم برقراری رابطه زناشویی را ساده تر می کنند  و هم PH واژن را در محدوده نرمال نگه می دارند.

 

درست غذا بخورید تا میل بیشتری داشته باشید

مطالعات مختلف نشان داده است که گنجاندن بعضی مواد غذایی در رژیم روزانه می تواند باعث افزایش میل جنسی شود. ماده معدنی زینک یکی از همین افزایش دهنده های میل جنسی است که باعث افزایش تولید تستوسترون در بدن می شود و در گوشت و بادام زمینی (کاشو) به وفور یافت می شود.

 

حواستان به قند خونتان باشد

مسملما به عنوان یک بیمار مبتلا به دیابت باید برای حفظ سلامت عمومی قند خون تان را کنترل کنید، اما مطمئن باشید که این کار به نفع زندگی جنسی تان هم تمام می شود. حفظ قند خون در محدوده نرمال باعث حفظ سلامت عروقی می شود و در نتیجه واژن شما راحت تر می تواند با عفونت ها مبارزه کند. این یعنی شما باید کربوهیدرات های با شاخص گلایسمی بالا را کنار بزنید و در عوض نان و غلات سبوس دار، پروتئین ها، میوه ها و سبزیجات را در رژیم روزانه تان بگنجانید. علاوه بر این حواس تان به مقدار کالری مصرفی روزانه تان هم باشد. به گفته دکتر دیوید کندال، عضو انجمن دیابت آمریکا، هرچه قدر کالری مصرف روزانه شما دقیق تر تنظیم شود، سلول های تولید کننده انسولین تحت فشار کمتری قرار می گیرند و کارآمدتر خواهند بود.

 

ورزش کنید

ورزش کردن نه تنها به کنترل بهتر قند خون کمک می کند بلکه با تقویت قلب و عروق، انعطاف پذیری و استقامت بدنی و همچنین بهبود خون رسانی به نواحی حساس بدن می تواند زندگی جنسی شما را متحول کند. البته برای اینکه از اثرات مثبت ورزش بهره مند شوید لازم نیست در مسابقات ماراتون شرکت کنید! حتی ورزش های سبک مانند یوگا نیز می تواند به بهبود خون رسانی و افزایش حس در نواحی که دچار آسیب عروقی شده اند از جمله انگشت های دست و… کمک کنند.

 

از لوبریکانت های بدون قند استفاده کنید

اگرچه همه زوج ها در هنگام برقراری رابطه زناشویی به لوبریکانت نیاز دارند اما مبتلایان به دیابت باید مراقب نوع لوبریکانتی که مصرف می کنند باشند. دکتر استریچر می گوید: بعضی لوبریکانت ها حاوی انواع قندها از جمله گلیسرین و پروپیلین گلیکول هستند که PH واژن را تغییر داده و شانس ابتلا به عفونت را بالا می برد. درواقع آخرین چیزی که یک فرد مبتلا به دیابت با قند خون بالا نیاز دارد این است که محیط واژنش را نیز قندی کند!

 

خوب بخوابید

خواب کافی در تنظیم قند خون نقش مهمی دارد به طوریکه بر اساس نتایج یک مطالعه خواب کمتر از ۶ ساعت در شب می تواند تا سه برابر احتمال افزایش قند خون را بیشتر کند.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب