اگرچه دیابت به خود خود یک مشکل جدی سلامتی است که خیلی از ابعاد زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما همه مشکل نیست! مطالعاتی که تاکنون انجام شده نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلا به بعضی انواع سرطان ها قرار دارند. همچین تخمین زده می شود که 20 درصد از مبتلایان به سرطان دچار دیابت هستند.

سرطان چیست؟
بیماری سرطان زمانی به وجود می آید که عملکرد طبیعی سلول دچار اختلال شده و سلول ها از حالت نرمال خود خارج می شود. سلول های غیر نرمال همچنان تقسیم می شوند و سلول های غیر نرمال بیشتری را به وجود می آورند که در نهایت تبدیل به تومور می شود. اگرچه همه تومورها سرطانی نیستند. توموری که سرطانی نیست بزرگ می شود، اما نمی تواند در باقی قسمت های بدن پخش شود.
توموری که سرطانی یا بدخیم باشد می تواند در بافت های مجاور رشد کند. گاهی اوقات، سلول های سرطانی از جایی که در ابتدا رشد کرده اند به بقیه اندام های بدن می روند.

دیابت و درمان سرطان
بعضی از درمان های سرطان، روی دیابت تاثیر می گذارد و کنترل قند خون را سخت تر می کند. گاهی اوقات نیز روش های درمان سرطان به خصوص تجویز دوزهای بالای استروئید می تواند منجر به ابتلای فرد به دیابت شود که کنترل آن به عوامل مختلفی از جمله سن، وزن فرد و… بستگی دارد.

دیابت و ریسک سرطان
بعضی انواع سرطان ها و دیابت نوع دو، ریسک فاکتورهای مشابهی دارند. داشتن اضافه وزن و چاقی ریسک ابتلا به دیابت و سرطان حنجره، روده، سینه، رحم و کلیه را بالا می برد. همچنین ریسک ابتلا به سرطان و دیابت نوع دو با افزایش سن بیشتر می شود.
دیابت نوع یک ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم و معده را بیشتر می کند.
با داشتن وزن مناسب به ازای قد، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، فعالیت داشتن در طول روز و سیگار نکشیدن می توان ریسک ابتلا به سرطان را کاهش داد.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *