در دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی بدن شما اشتباها بخشی از سلول های پانکراس (لوزالمعده) که هورمون انسولین را تولید می کنند، تخریب می کند. بدن این سلول ها را به عنوان مهاجم می بیند و آنها را از بین می برد. این اتفاق می تواند در عرض چند هفته یا ماه ها رخ دهد.

زمانی که سلول های پانکراس  به اندازه ای تخریب شود که میزان تولید انسولین بسیار کاهش یابد یا متوقف شود، بیمار برای زنده ماندن نیاز به استفاده از انسولین دارد. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ می توانند انسولین را با سرنگ، قلم و یا پمپ انسولین دریافت کنند. انسولین به صورت خوراکی وجود ندارد. بدون تزریق انسولین، قند خون بیمار  بالا می‌رود و حتی ممکن است به عوارض خطرناکی منجر شود.

در گذشته دیابت نوع ۱ دیابت نوجوانی یا دیابت وابسته به انسولین نامیده می شد زیرا آن را معمولا برای اولین بار در جوانان یا کودکان تشخیص می‌دادند اما این نوع از دیابت می تواند در هر سنی رخ دهد و معمولا تنها ۵ تا ۱۰ درصد افراد مبتلا به دیابت، این نوع دیابت را دارند.

دیابت نوع ۱ با نوع ۲ چه تفاوتی دارد؟

در دیابت نوع ۲، بدن شما نسبت به اثر انسولین مقاومت نشان می دهد و انسولین تولید شده در بدن شما کارآیی لازم را ندارد. در ابتدا، سلولهای بتا انسولین بیشتری را برای جبران می سازند. اما با گذشت زمان پانکراس نمی تواند به اندازه کافی انسولین برای نگهداری قند خون در وضعیت طبیعی تولید کند. دیابت نوع ۲ ممکن است با تغییر روش زندگی،داروهای خوراکی و یا انسولین کنترل شود. دیابت نوع ۱  همیشه با انسولین کنترل می شود.

چه چیزی باعث دیابت نوع ۱ می شود؟

علیرغم پیشرفت علم، دانشمندان هنوز  مطمئن نیستند که چه عواملی باعث بروز دیابت نوع ۱ می شوند. این بیماری واگیردار نیست و با خوردن قند ایجاد نمی شود. تحقیقات برای پیدا کردن علت دقیق دیابت نوع ۱ و  اینکه چگونه می‌توان از آن پیشگیری کرد در حال انجام است.

چگونه دیابت  زندگی روزمره شما  را تحت تاثیرقرار می دهد؟

دیابت می‌تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر سطح قند خون تان بیش از حد بالا یا خیلی پایین (هیپوگلیسمی) باشد، شما احساس خوبی نخواهید داشت.کنترل قند خون سبب بهبود حال عمومی شما خواهد شد. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای اینکه قند خون خود را تحت کنترل داشته باشند باید انسولین را چند بار در روز تزریق کنند. شما همچنین نیاز به اندازه گیری منظم قند خون دارید تا با استفاده از اطلاعات آن میزان انسولینی که مصرف می کنید را تنظیم کنید. با تیم درمانی خود در مورد چگونگی و زمان  اندازه گیری قند خون خود صحبت کنید.