دیابت بارداری یک وضعیت موقت است که همانطور که از نامش پیداست در طی دوران حاملگی اتفاق می افتد. اگر دچار دیابت بارداری شده اید، معنایش این است که قند خون شما بالاتر از محدوده طبیعی است که باید در دوران بارداری باشد. از هر ۱۰۰ مادری که در ایالات متحده آمریکا باردار می شوند، ۲ تا ۱۰ نفرشان ممکن است دچار دیابت بارداری شود.

اگر به تازگی متوجه شده اید که دچار دیابت بارداری هستید، باید به سرعت برای کنترل قند خون تان اقدام کنید چون این وضعیت هم روی جنین و هم روی سلامتی خود شما تاثیر منفی می گذارد.

هنوز به طور کامل مشخص نشده که چه عواملی باعث ابتلای یک مادر به دیابت بارداری می شود، بنابراین پیشگیری از آن به طور کامل ممکن نیست، اما شما می توانید با انجام یک سری اقدامات ساده ریسک خود را برای ابتلا به دیابت بارداری کاهش دهید.

 

ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت بارداری

* سن بالای ۲۵ سال

* داشتن اضافه وزن یا چاقی

* داشتن سابقه دیابت نوع دو در خانواده نزدیک

* ابتلا به بیماری هایی که می تواند باعث بروز مقاومت به انسولین شود مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (pco) یا تنبلی تخمدان و بعضی بیماری های پوستی.

* سابقه ابتلا به فشار خون بالا پیش از بارداری

* سابقه دیابت بارداری در بارداری های قبلی

* افزایش وزن زیاد در بارداری فعلی یا بارداری های قبلی

* استفاده از داروهای گلوکوکورتیکوئید

* بارداری دوقلو یا چندقلویی

* همچنین بعضی از نژادها مانند آسیایی – آمریکایی ها بیش از دیگر نژادها در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند.

 

کاهش ریسک ابتلا به دیابت بارداری

بهترین روش برای اینکه بتوانید در این دوران مهم زندگی تان، ریسک ابتلا به دیابت بارداری را کاهش دهید این است که بدنتان را برای این دوران آماده کنید.

اگر اضافه وزن دارید، پیش از باردار شدن، این قدم ها را بردارید:

* رژیم غذایی تان را بهتر کنید و سعی کنید از غذاهای سالم تر استفاده کنید.

* برنامه ورزش منظم داشته باشید.

* وزن کم کردن را جزو برنامه هایتان قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که تنها چند کیلو کاهش وزن می تواند «تفاوت عمده ای» در احتمال ابتلای شما به دیابت بارداری ایجاد کند.

اگر زندگی بی تحرکی دارید – چه دچار اضافه وزن هستید یا نه – باید حداقل سه مرتبه در هفته به طور منظم ورزش کنید. این ورزش باید با شدت متوسط و حداقل ۳۰ دقیقه در هر جلسه باشد. همچنین سعی کنید انتخاب های سالم غذایی از جمله میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را در اولویت قرار دهید.

بعد از باردار شدن برای کاهش وزن تلاش نکنید، مگر اینکه این توصیه پزشک معالجتان باشد.

اگر در بارداری قبلی دچار دیابت بارداری بودید و حالا قصد دارید برای بار دوم (یا چندم) باردار شوید، باید از قبل پزشکتان را مطلع کنید تا با روش های ساده ریسک شما برای ابتلای مجدد به دیابت بارداری مشخص شود.

 

ارتباط دیابت بارداری و انسولین

همه انواع بیماری دیابت به هورمون انسولین مربوط است. انسولین سطح قند خون شما را تنظیم می کن و اجازه می دهد که قند از خون وارد سلول شود.

ناکافی بودن مقدار انسولین در بدن یا عملکرد نامناسب آن می تواند باعث بالا رفتن قند خون شود. در دوران بارداری، با افزایش وزن، تاثیر انسولین در بدن کمتر می شود، بنابراین شما برای تنظیم قند خونتان به انسولین بیشتری نیاز خواهید داشت.

علاوه بر این، در دوران بارداری، جفت شما هورمون هایی را برای بلوکه کردن انسولین ترشح می کند. این مساله باعث می شود قند مدت بیشتری بعد از غذا خوردن در خون بماند. جنین مواد مغذی را از خون شما می گیرد بنابراین لازم است که این مواد مدت بیشتری در خون و در دسترس جنین باقی بمانند. پس مقاومت به انسولین در دوران بارداری تا حدودی طبیعی است.

قند خون شما در بارداری ممکن است خیلی بالا برود، اگر:

* اگر پیش از بارداری دچار مقاومت به انسولین باشید.

* قند خون شما پیش از بارداری بالا باشد.

* شرایطی داشته باشید که ریسک شما را برای مقاومت به انسولین افزایش می دهد.

 

علائم دیابت بارداری

به طور کلی، مادرانی که دچار دیابت بارداری می شوند ممکن است علائم خاصی نداشته باشند، اما بعضی از خانم ها هم ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

*خستگی

* تشنگی شدید

* افزایش حجم و تعداد دفعات ادرار کردن

* خرخر کردن

* افزایش وزن زیاد

 

 

عوارض دیابت بارداری

دیابت بارداری می تواند ریسک شما را برای ابتلا به بعضی بیماری ها افزایش دهد:

یکی از مهم ترین عوارض دیابت بارداری، پره اکلامپسی است که باعث افزایش فشار خون شده و اگر به سرعت درمان نشود می تواند مرگ آور باشد.

دیابت بارداری همچنین می تواند باعث ماکروزومی شود؛ مارکوزومی به شرایطی گفته می شود که وزن جنین بیشتر از حد طبیعی شده است. و در نتیجه ممکن است احتمال نیاز به زایمان اورژانسی سزارین بالا برود.

همچنین دیابت بارداری می تواند باعث شود که فرزند شما با قند خون بالا مواجه شود. کنترل نامناسب دیابت بارداری ریسک تولد نوزاد نارس را بالا می برد.

 

تشخیص دیابت بارداری

از آنجا که دیابت بارداری معمولا علائم خاصی ندارد، برای تشخیص آن انجام آزمایش خون لازم است. این آزمایش ممکن است در سه ماهه دوم بارداری انجام شود، اما خانم هایی که ریسک فاکتور دارند، باید در سه ماهه اول آزمایش خون بدهند.

غربالگری دیابت بارداری می تواند به دو شکل انجام شود: روش اول انجام تست GCT است. برای انجام این تست شما باید یک محلول شیرین بخورید و یک ساعت بعد آزمایش خون بدهید. این تست نیاز به ناشتایی ندارد و اگر نتیجه آن بالا باشد، باید تست گلوکز سه ساعته برای شما انجام شود.

روش دوم تست OGTT یا تست تحمل گلوکز خوراکی است. برای انجام این تست باید ناشتا باشید و یک بار آزمایش بدهید. بعد یک محلول شیرین بخورید و یک و دو ساعت صبر کنید تا در دو نوبت، آزمایش خون تکرار شود.

اگر نتیجه یکی از این دو تست مثبت باشد، شما دچار دیابت بارداری هستید.

 

دیابت بارداری و تاثیر روی بارداری

خانم هایی که دچار دیابت بارداری هستند، ممکن است بیش از خانم های دیگر به سونوگرافی نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است پزشکتان بخواهد یک تست NST یا بدون استرس انجام بدهید تا مطمئن شود ضربان قلب جنین شما با فعالیت بالا می رود.

همچنین اگر در زمان مقرر فرایند زایمان تان شروع نشود، ممکن است نیاز به  القای زایمان داشته باشید چون تاخیر در زایمان با داشتن دیابت بارداری، ریسک زایمان را بالا می برد.

 

احتمال ابتلا به دیابت بعد از اتمام بارداری

دیابت بارداری معمولا بعد از زایمان و خود به خود از بین می رود. ممکن است پزشک شما بخواهد ۶ و ۱۲ ماه بعد از زایمان دوباره آزمایش خون بدهید تا مطمئن شوید قند خونتان به سطح طبیعی برگشته است. اگر این اتفاق نیفتاده باشد، متاسفانه دچار دیابت نوع دو شده اید. البته اگر قند خون شما بعد از بارداری به محدوده طبیعی برسد، باز هم این احتمال وجود دارد که چند سال بعد دچار دیابت نوع دو شوید. بنابراین هر سه سال یک بار باید آزمایش قند خون بدهید.

ابتلای مادر به دیابت همچنین ریسک ابتلای کودک را به دیابت نوع دو یا اضافه وزن افزایش می دهد. برای کاهش این ریسک:

* به نوزاد شیر مادر بدهید.

* از سنین کودکی عادات غذایی سالم را در کودکتان تقویت کنید.

* کودک را تشویق کنید که همیشه تحرک داشته باشد و به طور منظم ورزش کند.

 

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب