فرزند مادرانی که در دوران بارداری دچار دیابت شده اند، ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت دارند. این نتایج تازه ترین تحقیقات محققان در زمینه ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت در کودکان و نوجوانان است که به تازگی در ژورنال Canadian Medical Association منتشر شده است.

تشخیص زودهنگام دیابت در کودکان و نوجوانان از اهمیت زیادی برخوردار است در حالیکه تقریبا ۴/۱ موارد زمانی تشخیص داده می شود که کودک دچار کتواسیدوز دیابتی شده است. کتو اسیدوز دیابتی یکی از عوارض جدی دیابت است که حتی می تواند منجر به مرگ شود.

دکتر کابری داسگوپتا محقق مرکز تحقیقات CORE و انستیتو تحقیقاتی مرکز سلامت دانشگاه مک گیل می گوید: اگرچه سابقه ابتلای والدین به دیابت نوع یک و دو به عنوان ریسک فاکتور اصلی در ابتلای فرزندان به دیابت در نظر گرفته می شود، مطالعه ما نشان داده است که فرزند مادرانی که در دوران بارداری دچار دیابت بوده اند، ممکن است پیش از سن ۲۲ سالگی دچار دیابت شوند.

این مطالعه اطلاعات بیش از ۷۳ هزار زن را مورد مطالعه قرار داده است که بخشی از آنها در دوران بارداری دچار دیابت حاملگی شده اند. در این بررسی مشخص شده است که به ازای هر ۱۰هزار مادر، ۴٫۵ فرزند از مادران با سابقه دیابت بارداری و ۲٫۴ نفر از فرزندان مادران بدون سابقه دیابت حاملگی، دچار این بیماری مزمن شده اند. ریسک ابتلای فرزندان زنان مبتلا به دیابت بارداری، پیش از سن ۲۲ سالگی، ۲ برابر بیش از کودکان و نوجوانانی بوده است که مادرشان سابقه دیابت بارداری ندارد.

 

منبع: sciencedaily

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب