اگر مبتلا به دیابت هستید، احتمالا یکی از شکایت های اصلی شما از این بیماری، ابتلا به یبوست است. بله، اشتباه نکردید، دیابت و یبوست به صورت مستقیم و غیرمستقیم به هم ارتباط دارند.

دیابت باعث می شود قند خون شما مدام بالا بروند و قند خون بالا به مرور زمان باعث بروز آسیب های عصبی شده که در نهایت می تواند شما را در معرض یبوست قرار دهد. در بعضی موارد، رژیم غذایی شما یا داروهایی که برای کنترل قند خون مصرف می کنید نیز می توانند عامل ایجاد یبوست باشند.

اگرچه علائم یبوست همگی ناخوشایند هستند و می توانند روی کفیت زندگی شما اثر بگذارند اما روش هایی وجود دارد که می تواند شرایط شما را بهتر کند.

 

چه ارتباطی بین یبوست و دیابت وجود دارد؟

مطالعات نشان می دهد که مبتلایان به دیابت ریسک بالاتری برای ابتلا به یبوست دارند. در سال ۲۰۱۷ مطالعه ای در خصوص ارتباط دیابت و یبوست منتشر شد و نشان داد ۶۰ درصد از مبتلایان به دیابت در مراحل مختلف زندگی شان از یبوست شکایت دارند.  اگرچه در مطالعات دیگر، بیماران دیابتی که دچار یبوست می شوند، ۱۱-۵۶ درصد گزارش شده است.

 

نوروپاتی دیابتی و یبوست

بیماری دیابت به مرور زمان می تواند باعث بروز عوارض عصبی شود که تحت عنوان نوروپاتی دیابتی شناخته می شود. نوروپاتی دیابتی نتیجه آسیب عصبی است که می تواند روی بخش های مختلف بدن از جمله دستگاه گوارش اثر بگذارد.

سآسیب

آسی آسیب های عصبی ناشی از دیابت می تواند روی عصب واگ نیز اثر بگذارد که ورود و حرکات غذا را در دستگاه گوارش کنترل می کند. وقتی این اتفاق می افتد، روده بیمار نمی تواند باقی مانده غذا را به شکل کارآمدی به بخش های پایین تر منتقل کند. و در نتیجه، فرد دچار یبوست می شود. آسیب عصب واگ همچنین می تواند منجر به گاستروپارزی یا فلج معده شود که به معنی تاخیر در تخلیه معده است.

 

دیابت و یبوست ناشی از رژیم غذایی

بعضی از مبتلایان به دیابت نیز به دلیل رژیم غذایی شان دچار یبوست می شوند. به همین خاطر هم داشتن رژیم غذایی متعادل برای پیشگیری از افزایش شدید و ناگهانی قند خون و حفظ وزن طبیعی بدن اهمیت دارد. یک رژیم غذایی متعادل، متنوع و متناسب، حاوی مقادیر کافی فیبر است که می تواند به پیشگیری از یبوست کمک کند.

 

داروهای دیابت و یبوست

بعضی از داروهایی که مبتلایان به دیابت برای کنترل قند خونشان استفاده می کنند نیز می توانند عاملی برای ایجاد یبوست باشد. بنابراین اگر احساس می کنید دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید، باعث ایحاد یبوست برای شما شده، حتما با پزشک معالجتان مشورت کنید تا در صورت لزوم دوز دارو تنظیم شده یا دارو جایگزین شود.

علائم یبوست

علائم شایع یبوست در مبتلایان به دیابت شامل نفخ، اشکال در دفع و داشتن مدفوع سفت و خشک است. اگرچه در بعضی مبتلایان به دیابت نیز یبوست و اسهال به صورت دوره ای اتفاق می افتد. زیرا آسیب عصبی می تواند باعث شود که روده خیلی سریع غذا را تخلیه کرده و اسهال اتفاق بیفتد یا سرعت تخلیه روده بسیار کند شده و در نتیجه یبوست به وجود بیاید.

از علائم شایع یبوست در مبتلایان به دیابت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدفوع سخت یا خشک
 • اشکال در عبور مدفوع
 • احساس عدم تخلیه کامل روده
 • نفخ
 • کندی حرکات روده

اگر به دنبال یبوست دچار یکی از علائم زیر شدید، با پزشکتان تماس بگیرید:

 • وجود خون در مدفوع
 • خونریزی مقعد
 • درد مداوم در شکم
 • تب
 • استفراغ
 • ناتوانایی در دفع گاز
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • درد در ناحیه کمر

 

مبتلایان به دیابت می توانند از ملین استفاده کنند؟

استفاده از انواع داروهای ملین، یکی از درمان های یبوست در مبتلایان به دیابت است. اگرچه بعضی انواع ملین ها می توانند قند خون را بالا ببرند که در نتیجه انتخاب مناسبی برای مبتلایان به دیابت نیستند.

علاوه بر این ملین ها برای استفاده بلندمدت ساخته نشده اند و ممکن است استفاده طولانی از آنها موثر یا ایمن نباشد. بنابراین در صورتی که می خواهید از داروهای ملین برای رفع یبوست استفاده کنید، باید پیش از شروع مصرف با پزشکتان مشورت کنید.

انواع ملین هایی که برای اغلب افراد ایمن هستند، شامل داروهای افزایش دهنده حجم مدفوع، لوبریکانت ها، ملین های اسموتیک و نرم کننده های مدفوع هستند.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب