بر اساس یکی از جدیدترین مطالعات انجام شده در آمریکا، زنان سالمند مبتلا به دیابت نوع دو بیش از هم سن و سالان خود در معرض شکستگی های استخوانی هستند.

محققان دانشگاه هاروارد می گویند نتایج مطالعه حاضر فرصت بیشتری را برای تشخیص ریسک فاکتورهای شکستگی های استخوانی در اختیار پزشکان قرار می دهد.

ریسک شکستگی های استخوانی در زنان مسن مبتلا به دیابت نوع دو در کوتاه مدت دو برابر بیش از زنانی است که درگیر دیابت نشده اند. اگرچه این ریسک در بازه زمانی ده ساله برابر گزارش شده است.

چگالی یا دانسیته استخوانی در مبتلایان به دیابت نرمال یا کمی بالاتر است، اما ریسک شکستگی های استخوانی با افزایش سن، به خصوص در مبتلایان به این بیماری بالا می رود.

محققان با استفاده از داده های مطالعه فرامینگهام و نتایج مطالعه کوهورت روی فرزندان شرکت گنندگان، اطلاعات زیادی را از افراد مبتلا به دیابت نوع دو و فرزندان آنها به دست آورده اند.

پایگاه داده مورد استفاده در این مطالعه دربرگیرنده اطلاعات ۲۰۰۰ زن و ۱۱۳۰ مرد با میانگین سنی ۶۷ سال بوده که در سال ۱۹۹۰ در زمان شروع مطالعه مبتلا به پوکی استخوان بوده اند. سپس این افراد در یک بازه زمانی طولانی مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که چند نفر این افراد دچار دیابت و چند نفر درطی ۹ سال بعد دچار شکستگی های استخوانی شده اند.

دکتر الیزابت ساملسون، استاد دانشگاه هاروارد و مسئول این تیم تحقیقاتی می گوید: «ما متوجه شدیم که ابتلا به دیابت می تواند در کوتاه مدت و در طی یک تا دو سال، ریسک شکستگی را افزایش دهد، اما در طولانی مدت چنین تاثیری یافت نشده است.

این محققان معتقدند که تداخلات بالینی را در کاهش خطر شکستگی در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع دو، موثر می دانند.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب