محققان دانشگاه Eastern Finland ‌می گویند مصرف یک عدد تخم مرغ به صورت روزانه می تواند روی متابولیت های خون تاثیر داشته و در نتیجه ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد. نتایج این مطالعه تازه در مجله Molecular Nutrition and Food Research منتشر شده است.

تخم مرغ یکی از بحث برانگیزترین مواد غذایی است؛ معمولاً افراد از مصرف زیاد تخم مرغ منع می شوند زیرا ممکن است روی کلسترول خون شان تاثیر منفی داشته باشد. با این حال تخم مرغ منبع عالی بسیاری از ترکیبات فعال زیستی است که می توانند فوائد زیادی برای سلامتی داشته باشند. این یعنی تاثیرات تخم مرغ روی سلامت به سختی می تواند فقط بر اساس مقدار کلسترول موجود در آن تعیین شود.

محققان در گذشته نشان داده اند که مصرف یک عدد تخم مرغ به صورت روزانه می تواند ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را در مردان میانسال کاهش دهد. دکتر استفانیا نوئرمان، از نویسندگان این مقاله می گوید: «هدف از انجام مطالعه فعلی مشخص شدن نوع این ارتباط با استفاده از  متابولومیک غیر هدفمند است.»

در این مطالعه مشخص شده است در نمونه خون مردانی که تخم مرغ بیشتری مصرف می کنند، مولکول های چربی وجود دارد که با نمونه خون مردانی که در برابر خطر دیابت نوع دو ایمن هستند، همبستگی دارد. علاوه بر این، محققان ترکیبات بیوشیمیایی مختلفی را در خون شناسایی کرده اند – از جمله اسید آمینه تیروزین – که می تواند ریسک بالاتر برای ابتلا به دیابت نوع دو را پیش بینی کند.

این مطالعه مکانیسم های  قابل قبولی را پیشنهاد می کند که حداقل تا حدی می تواند ارتباط میان تخم مرغ و کاهش ریسک ابتلا هب دیابت نوع دو را توضیح دهد.

دکتر نوئرمان می گوید: «اگر چه هنوز خیلی زود است که به نتیجه گیری های عینی دست پیدا کنیم ولی شواهدی داریم که نشان می دهد ترکیباتی در تخم مرغ وجود دارد که روی احتمال ابتلا به دیابت نوع دو اثر می گذارد. تحقیقات دقیق تر با هر دو مدل سلولی و مطالعات مداخله ای روی نمونه های انسانی با استفاده از تکنیک های مدرن مانند متابولومیک برای مکانیسم های فیزیولوژیکی تاثیر تخم مرغ بر ریسک ابتلا به دیابت نوع دو لازم است.»

 

منبع: sciencedaily

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب