با وجود اینکه امروز ورزش های زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما متاسفانه وقتی افراد شروع به ورزش کردن می کنند، تصمیم هایشان اغلب محدود به انجام تمرینات هوازی مثل پیاده روی و در نهایت کار با وزنه می شود. اما آیا این تمرینات اختصاصی می تواند تمام نیاز های بدن را رفع کند؟ این سوال برای تمام افراد جامعه مطرح است؛ افراد سالم و مبتلایان به بیماری های خاص یا مزمن، برای حفظ سلامت بدنی و روحی خود نیازمند تقویت تمام فاکتور های آمادگی جسمانی هستند؛ یعنی همانطور که سلامت و تقویت سیستم قلبی عروقی و قدرت عضلانی در بهبود شرایط سلامتی نقش مهمی دارند، فاکتورهای انعطاف پذیری، تعادل و هماهنگی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

از سوی دیگر با افزایش سن رسیدگی به این فاکتور ها مهمتر و کاربردی تر می شود، به ویژه در بیماران دیابتی. در سنین بالا، عدم تحرک کافی در مفاصل به ویژه در مبتلایان به دیابت دیده می شود که در نتیجه پیشرفت گلیکاسیون در بدن است. گلیکاسیون واکنش غیرآنزیمی قندها با پروتئین‌هاست که به ‌صورت عادی در بدن اتفاق می‌افتد و به غلظت قندِ موجود در بدن بستگی دارد. اتصال غیرآنزیمیِ گلوکز به پروتئین‌ ها باعث تغییرشکل پروتئین‌ ها می‌ شود. هیپرگلایسمی یا بالا بودن قند خون این فرایند را تسریع می کند.

اگرچه انجام حرکات کششی موجب افزایش دامنه حرکتی اطراف مفصل و انعطاف پذیری می شود، اما به تنهایی کنترل قند خون را تحت تاثیر قرار نمی دهند. به همین خاطر در کنار انعطاف پذیری، انجام روزانه فعالیت های هوازی نیز به مبتلایان به دیابت توصیه می شود.

یکی دیگر از توصیه های کلیدی به مبتلایان به دیابت، آموزش تعادل است که می تواند با حفظ تعادل بدن و بهبود کیفیت قدم زدن، حتی اگر نوروپاتی محیطی وجود داشته باشد، خطر افتادن را در سالمندان مبتلا به دیابت کاهش دهد.

مطالعات انجام شده تاثیر مثبت ورزش هایی مانند پیلاتس، یوگا و تای چی را در کنار تمرینات مقاومتی برای بهبود در کنترل قند خون، کاهش وزن، افزایش انعطاف پذیری و همچنین حفظ تعادل در فعالیت های روزانه افراد مبتلا به دیابت تایید کرده اند. انجام حرکات کششی با رعایت چند اصل بسیار ساده می تواند ساده و لذت بخش باشد در حالی احتیاج به وسیله خاصی ندارد و در هر مکانی نیز

قابل انجام است. چند توصیه برای انجام حرکات کششی بر اساس رهنمودهای انجمن دیابت آمریکا در این قسمت آورده شده است که راهنمای خوبی برای شروع تمرینات انعطاف پذیری است:

  • حرکات کششی را ناگهانی و سریع انجام ندهید، سعی کنید روی اندام خود کنترل داشته باشید.
  • زمان انجام حرکات کششی از نفس عمیق غافل نشوید.
  • تا حدی کشش را ادامه دهید که در آن دامنه درد و احساس نارضایتی نداشته باشید.
  • کشش را به آرامی شروع کنید و هر کشش را در بازه ۱۰ الی ۱۵ ثانیه نگاه دارید.
  • هر حرکت تمرینی را می توانید برای نتیجه گیری بهتر حداقل در ۳ ست با تکرار ۱۰ ثانیه شروع کنید و بر اساس توانایی فردی خود زمان کشش را تدریجی افزایش دهید.
  • هنگام انجام حرکات کششی می توانید در دامنه حرکتی محدود کمی نوسان داشته باشید که به این کشش، کشش فعال می گویند و باعث افزایش انعطاف پذیری شما می شود.
  • از انجام حرکات کششی در عضلات بزرگ غافل نشوید.

 

منبع: انجمن دیابت آمریکا

پرنیان قاسمی

پرنیان قاسمی یک مربی حرفه ای بدن سازی و تی آر ایکس و کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی است. خودش از 12 سال پیش در 4 رشته به صورت تخصصی ورزش می کند و از 8 سال پیش تا امروز هم مربی بوده است. از نظر او ورزش یعنی زندگی و برای بیمار مبتلا به دیابت چه چیزی بهتر از ورزشی که بتواند کیفیت زندگی اش را بالا ببرد. عاشق نقاشی و ساز زدن است و وقتی بدنسازی کار نمی کند، می توان در زمین اسکواش پیدایش کرد. او سخت معتقد است که هر جا و با هر امکاناتی می شود ورزش کرد حتی اگر فرد مبتلا به بیماری مزمنی مثل دیابت باشد

مشاهده همه مطالب