بر اساس نتایج مطالعه جدیدی که در European Journal of Endocrinology منتشر شده، استرس های شغلی می تواند ریسک ابتلای زنان به دیابت نوع دو را افزایش دهد.

بر اساس جدیدترین آمارهای منتشر شده، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا به دیابت یا پیش دیابت مبتلا هستند.

حدود ۹ درصد جمعیت آمریکا با دیابت زندگی می کنند و بیش از ۸۴ میلیون نفر از مردم این کشور در مرحله پیش دیابت قرار دارند که در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به ابتلای این افراد به دیابت نوع دو شود.

ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت نوع دو شامل نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب، داشتن اضافه وزن یا ابتلا به چاقی، داشتن سن ۴۵ سال و بالاتر، بالابودن کلسترول و فشار خون، داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت و سکته است.

در این میان عوامل روانی نیز می توانند نقش پررنگی در ابتلای افراد به دیابت نوع دو داشته باشند. پیش از این مشخص شده است که ابتلا به افسردگی می تواند افراد را در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت قرار دهد و بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، استرس های شغلی نیز می توانند خطر بروز دیابت نوع دو را بالاتر ببرند یا حداقل این مساله در مورد زنان صدق می کند.

«گای فاقراتزی»، محقق مرکز پژوهشی اپیدمیولوژی و سلامت جمعیت در مرکز تحقیقات انستیتو اینسرم پاریس، سرپرست تیم تحقیقاتی است که به ارتباط میان استرس شغلی و خطر دیابت نوع دو در زنان پرداخته است.

فاقراتزی و همکارانش در این مرکز بیش از ۷۰۰۰۰ از زنان دارای شغل های پراسترس را در یک بازه زمانی ۲۲ ساله (از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۴) مورد بررسی قرار داده اند. ۷۵ درصد زنان حاضر در این مطالعه، معلم بوده  ۲۴ درصد آنها در هنگام شروع مطالعه گفته اند که شغلشان پراسترس و خسته کننده است.

در بازه زمانی که این مطالعه در انستیتو تحقیقاتی اینسرم جریان داشته، ۴۱۸۷ نفر از مطالعه شوندگان به دیابت مبتلا شده اند. بررسی های آماری نشان داده است که احتمال ابتلا به دیابت در زنانی که احساس می کردند شغلشان از نظر روانی خسته کننده و پرفشار است، بیشتر بوده است.

به ویژه آن دسته از زنانی که در ابتلای مطالعه گفته بودند شغلشان از نظر روانی «خیلی» پراسترس است، ۲۱ درصد بیش از دیگران به دیابت مبتلا شده اند.

پس از حذف عوامل مداخله گر مانند سبک زندگی ناسالم و ریسک فاکتورهای متابولیک قلبی مانند فشار خون بالا یا شاخص توده بدنی بالا، محققان دریافتند که خطر ابتلای زنان با شغل های پراسترس به دیابت همچنان بالاست.

فاقراتزی و همکارانش این طور نتیجه گرفتند که: «این نتایج حاکی از اهمیت در نظر گرفتن تاثیرات متابولیک شغل های پراسترس برای زنانی است که در محیط های کاری سخت مشغول فعالیت هستند. اگرچه ما به طور مستقیم نمی توانیم مشخص کنیم که چه عواملی می تواند منجر به افزایش ریسک ابتلای زنان به دیابت شود، اما نتایج به دست آمده نشان می دهد که عوامل روانی از جمله خستگی ذهنی می تواند جزو ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت در زنان باشد.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب