مبتلایان به دیابت ممکن است بیش از دیگران از خارش پوست شکایت داشته باشند. خارش مداوم پوست می تواند ناراحت کننده بوده یا منجر به خراش های پوستی شده و ریسک درد و عفونت را در مبتلایان به دیابت بالا می برد.

خارش پوست در مبتلایان به دیابت ناشی از وضعیت پلی نوروپاتی دیابتی یا اختلال عصبی ناشی از دیابت است که وقتی دیابت و بالا بودن قند خون منجر به آسیب سلول های عصبی شود، ایجاد می شود. بعضی بیماری های پوستی ناشی از دیابت نیز می تواند منجر به ایجاد خارش شود.

بیمار مبتلا به دیابت نباید خارش پوست را ساده بگیرید و اهمیتی به آن ندهد. پوست خشک، ملهتب یا خارش پوست می تواند باعث ایجاد عفونت شود و عفونت یک وضعیت خطرناک برای مبتلایان به دیابت است زیرا بدن آنها به خوبی نمی تواند با دیابت مقابله کند.

 

دلایل خارش پوست در مبتلایان به دیابت

دلایل متعددی وجود دارد که می تواند باعث خارش پوست در مبتلایان به دیابت شود. گاهی اوقات خارش می تواند به دلیل تخریب یا آسیب فیبرهای عصبی باشد که در بخش خارجی پوست قرار دارد.

اغلب، دلیل خارش پوست در مبتلایان به دیابت پلی نوروپاتی یا نوروپاتی محیطی است. این وضعیت در هنگامی اتفاق می افتد که قند خون بالا فیبرعای عصبی را به ویژه در دست ها و پاها تخریب کرده باشد.

قبل از اینکه تخریب عصبی در مبتلایان به دیابت شروع شود، بالا رفتن فاکتورهای التهابی مانند سایتوکین ها می تواند منجر به ایجاد خارش های پوستی شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که افزایش سایتوکین ها می تواند با تخریب عصبی ناشی از دیابت رابطه داشته باشد.

گاهی اوقات خارش مداوم می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که سطح سایتوکین ها در بدن فرد مبتلا به دیابت افزایش یافته و او در معرض آسیب عصبی قرار دارد. بنابراین مراجعه به پزشک در موارد خارش مداوم پوست برای مبتلایان به دیابت ضروری است.

علاوه بر این، مبتلایان به دیابت ممکن است دچار عوارض دیگری مانند اختلالات کبدی، نارسایی کلیوی و… نیز باشند که هر کدام ممکن است منجر به خارش شود.

گاهی اوقات نیز خارش پوست در مبتلایان به دیابت ناشی از عارضه جانبی داروهای مصرفی یا واکنش آلرژیک به داروهای جدید است. با این حال اگر احساس می کنید خارش پوست شما از موقع شروع یک داروی جدید ایجاد شده، مصرف آن را به صورت خودسرانه قطع نکرده و در عوض برای تغییر احتمالی دارو به پزشک مراجعه کنید.

اختلال در جریان خون نیز یکی دیگر از دلایل بروز خارش های پوستی است که در این حالت معمولا در پاها به ویژه بخش های انتهایی پا احساس می شود. همچنین محصولات پوستی مانند صابون های قوی، رنگ و… نیز می تواند یکی از دلایل بروز خارش های پوستی باشد.

 

منبع: medicalnewstoday

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب