در طول سه دهه گذشته، تغییرات عمده اجتماعی و اقتصادی بسیاری از کشور های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را متحول کرده است. برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات متحده عربی و قطر با رشد اقتصادی سریع و شهرنشینی روبرو شده اند، که منجربه کاهش مرگ و میر نوزادان و افزایش امید به زندگی همراه بوده است. سایر کشورها در منطقه شاهد کاهش رشد اقتصادی به دلیل تغییرات سیاسی چشمگیر هستند. منطقه دارای بیشترین تفاوت در درآمد سرانه ناخالص ملی است (از 19،199 دلار در قطر تا 580 دلار در افغانستان ).

میزان شیوع

در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۸٫۷ میلیون نفر یا ۹٫۶% از بزرگسالان بین سنین ۲۰-۷۹ سال در منطقه ی خاورمیانه و شمال آفریقا با دیابت زندگی می کنند. از این تعداد ، دیابت ۴۹٫۱% تشخیص داده نشده است.

۵۵٫۵ درصد از همه بزرگسالان در منطقه در شهر ها زندگی می کنند، اکثر افراد مبتلا به دیابت را نیز افرادی تشکیل می دهند که در شهرها ساکن هستند (۶۷٫۳٪), و در حدود ۸۳٫۳% از این افراد با درآمد کم یا متوسط زندگی می کنند.

مرگ و میر

دیابت مسئول مرگ و میر ۳۱۸،۰۳۶ نفر از بزرگسالان ۲۰-۷۹ سال در منطقه ی خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۷ است.

هزینه های بهداشتی و درمانی

در سال ۲۰۱۷، هزینه های مراقبت های بهداشتی در زمینه ی دیابت در منطقه به مبلغی بالغ بر ۲۱٫۳ میلیارد دلار رسید و انتظار می رود این مبلغ تا سال ۲۰۴۵ به به ۳۵٫۵ میلیارد دلار برسد.

به طور میانگین ۱۷ درصد از کل هزینه های بهداشتی و درمانی انجام شده در منطقه به بخش دیابت اختصاص دارد که از این بین بیشترین هزینه کرد به عربستان سعودی با ۲۴% و بحرین با ۲۱% اختصاص دارد. کمترین هزینه کرد را یمن با ۶% به ثبت رسانده است که احتمالا به خاطر شرایط ناشی از بی ثباتی در این کشور است.

منبع

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *