مدیریت دیابت،

دیابت یک بیماری مزمن و پیشرفته است، اما افراد مبتلا به دیابت می توانند زندگی طولانی و سالم را با مدیریت خوب دیابت سپری کنند. این مدیریت نه تنها شامل قند خون (گلیسمی) بلکه عوامل خطری مانند فشار خون بالا و کلسترول نیز می باشد. این مهم می تواند با یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم و استفاده صحیح از داروی تجویز شده محقق گردد. البته نباید فراموش کرد که افراد مبتلا به دیابت نیاز به دسترسی به مراقبت های بهداشتی منظم و سازمان یافته توسط تیمی از متخصصان ماهر را دارند.

  • افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیاز به درمان روزانه انسولین، نظارت منظم بر قند خون و رژیم غذایی و شیوه ی زندگی سالم دارند تا بتوانند به طور موثر از عوارض ناشی از دیابت اجتناب ورزیده و آن را به تاخیر اندازند.
  • سنگ بنای مدیریت دیابت نوع ۲ یک رژیم غذایی سالم، افزایش فعالیت بدنی و حفظ سالم وزن بدن است. داروهای خوراکی و انسولین نیز اغلب برای کمک به کنترل قند خون در این افراد تجویز می شوند.

رژیم سالم برای افراد مبتلا به دیابت شامل کاهش میزان کالری در افراد دارای اضافه وزن، جایگزین کردن چربی های اشباع شده با چربی های اشباع نشده، خوردن فیبر غذایی و اجتناب از مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و مواد غذایی تهیه شده با قند و شکر است.

فعالیت بدنی زمانی مؤثرتر خواهد بود که شامل ترکیبی از تمرین هوازی (مانند ورزش دویدن، شنا، دوچرخه سواری) و تمرین مقاومتی و همچنین کاهش زمان صرف شده برای غیر فعال بودن باشد.

برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، عرضه بی وقفه انسولین با کیفیت بالا برای بقا ضروری است. انسولین منظم کوتاه مدت و طولانی مدت باید برای همه در همه نقاط جهان قابل دسترس باشد. متاسفانه این مورد در بسیاری از کشورها وجود ندارد.

منبع