خیلی ها از طعم و عطر قهوه لذت می برند و دنبال انرژی و شور و اشتیاقی هستند که کافئین در وجودشان ایجاد می کنند و بعضی ها هم دنبال چربی سوزی بیشتر با کافیین هستند. اما قبل از اینکه به هر علتی مصرف کافیین را در رژیم غذایی تان افزایش دهید این سوال و جواب ها را بخوانید.

 

کافئین اعتیادآور است؟

کافئین جزو ترکیبات مجاز است که سلول های عصبی مغز را تحریک می کند. نیکوتین هم این کار را می کند، ولی کافئین مثل نیکوتین اعتیادآور نیست، البته اگر در مصرفش زیاده‌روی نشود. هرچند اگر مرتب قهوه می‌خورید، احتمالا متوجه شده اید که به آن وابسته‌ هستید و اگر یک روز قهوه نخورید ممکن است زودتر خسته بشوید، سردرد بگیرید، تمرکزتان کم بشود یا حتی تهوع و دردهای عضلانی سراغتان بیاید.

 

وقتی می‌گوییم مصرف متعادل کافئین، منظورمان دقیقا چقدر است؟

۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم که می شود دو تا سه فنجان که برای اغلب افراد بزرگسال ایمن شناخته می شود.

 

اثر کافئین چقدر طول می‌کشد؟

تا حدود ۵-۶ ساعت. به خاطر همین است که وقتی عصر قهوه بخورید، باز هم ممکن است خواب شبتان به هم بریزد. ولی در بعضی از افراد این اثر ممکن است بیشتر طول بکشد و در بعضی‌ها هم کمتر. برای اثر کافئین روی متابولیسم می‌توانید روی ۲-۴ ساعت حساب کنید.

 

اگر هر روز یک مدل قهوه بخورم، مقدار کافئین دریافتیم یکسان است؟

نه، مقدار کافئینی که توی یک فنجون قهوه هست، حتی اگر همیشه از یک جا خرید کنید، متفاوت است. علت این تفاوت هم تفاوت در روش‌های دم کردن، نوع دانه‌های قهوه و مقدار قهوه‌ای هست که آماده می شود. گروهی از محققان  در دانشگاه فلوریدا شش روز پیاپی از یک مغازه قهوه خریدند و دیدند مقدار کافئین در یک فنجون قهوه ممکن است از ۲۵۹ تا ۵۶۴ میلی‌گرم در دو روز پیاپی متفاوت باشه!

 

 

مصرف کافئین در شیردهی ایمن است؟

انجمن متخصصان اطفال آمریکا به این سوال جواب بله می دهد و می‌گوید یک فنجان قهوه سرصبح در دوران شیردهی اشکالی ندارد با وجود اینکه کافئین از طریق شیر به نوزاد  منتقل می‌شود. ولی اگر موقع شیردهی زیاد قهوه یا به طور کلی کافئین مصرف کنید، باید منتظر علائمی مثل کم‌خوابی و تحریک‌پذیری و میل کم به غذا خوردن در نوزاد باشید.

 

چرا قهوه می‌خورم معده‌ام بهم می‌ریزد؟

قهوه اثر ملینی دارد چون باعث ترشح هورمون گاسترین می شود که حرکات روده را تحریک می‌کند. جالب است که قهوه‌های دی‌کف هم این اثر را دارند. کافیین هم حرکات روده را تحریک می‌کند و حتی در بعضی افراد می‌تواند باعث اسهال شود.  درضمن بعضی‌ها هم بعد از خوردن قهوه دچار ریفلاکس شده یا به اصطلاح معده شان ترش می کند.

 

قهوه می‌تواند باعث تهوع بشود؟

بله، معمولا مصرف زیادش می‌تواند باعث تهوع بشود ولی بعضی‌ها حتی ممکن است با یک تا دو لیوان قهوه هم این اثر را حس کنند.

 

چرا قهوه می‌خورم تپش قلب می‌گیرم؟

این تاثیر قهوه مربوط به اثر تحریک‌کنندگی کافئین است که باعث می شود ضربان قلب تندتر بشود. یکی از شایع‌ترین نوع آریتمی‌های قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی است و مصرف زیاد کافئین به خصوص درجوانان ممکن است باعث این حالت بشود. البته در مورد تاثیر کافئین روی قلب و ضربان قلب مطالعات زیادی انجام شده که نتایجشان هم خیلی متفاوت است. پس بهتر است مصرف این نوشیدنی را در حد متعادل نگه دارید تا همیشه از خوردن آن لذت ببرید.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب