بسیاری از افراد برای فرار از مضرات نوشابه های معمولی سراغ نوشابه های رژیمی می روند تا هم کالری و هم شکر کمتری وارد بدنشان شود. اما در بسیاری از مقالات مشخص شده است که مصرف زیاد نوشابه های رژیمی با خطر بروز عوارض جدی مانند دیابت، کبد چرب، بیماری های قلبی و سکته همراه است.

 

نوشابه رژیمی چیست؟

نوشابه رژیمی حاوی قندهای مصنوعی به جای قند معمولی است که همان طعم نوشابه های سنتی را دارد اما میزان شکر آن کمتر بوده یا اصلا شکر ندارد. انواع شیرین کننده های مصنوعی مورد استفاده در این نوشابه ها شامل ساخارین، آسپارتام و… است تا همان طعم شیرین آشنا را برای شما ایجاد کنند.

تولیدکنندگان نوشابه معمولا ادعا می کنند که نوشابه های رژیمی سالم تر از نوشابه های معمولی بوده و انتخابی ایده آل برای کسانی است که قدص کاهش وزن دارد. در نتیجه، خیلی از مردم نوشابه رژیمی را انتخابی بهتر از نوشابه های معمولی می دانند.

 

آیا نوشابه رژیمی برای سلامتی خطر دارد؟

تعداد قابل توجهی از مقالات که روز به روز هم تعدادشان افزایش می یابد، مصرف نوشابه های رژیمی را با خطر بروز عوارض مختلف مرتبط می دانند از جمله:

بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا یا حمله های قلبی

بیماری های متابولیک مانند دیابت یا چاقی

بیماری های مغزی مانند دمانس و سکته

بیماری های کبدی مانند کبد چرب غیر الکلی

و…

اگرچه در بسیاری از این مطالعات سایر ریسک فاکتورها مد نظر قرار نگرفته و تنها در بعضی از مطالعات ریسک فاکتورهای مزمنی مانند داشتن اضافه وزن یا چاقی یا سبک زندگی غیر فعال در کنار مصرف نوشابه های رژیمی مورد توجه قرار داشته است.

محققان هنوز به درستی نمی دانند که چرا مصرف نوشابه های رژیمی باعث بروز مشکلات سلامتی می شود اما به نظر می رسد که مصرف این نوشابه ها می تواند باعث بروز التهاب مزمن در بدن یا آسیب و تخریب عروق خونی شود.

علاوه بر این مصرف نوشابه های رژیمی به شکل های مختلف می تواند سایر عادات فرد را نیز تغییر داده و به این ترتیب بر سلامت او اثر منفی داشته باشد. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده مشخص شده است مصرف نوشابه های رژیمی می تواند باعث تغییر پاسخ مغز به مزهای شیرین شود که توسط دوپامین ایجاد می شود. دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی است که در ایجاد احساس لذت، انگیزه و برانگیختگی و پاداش دخالت دارد. اما مصرف زیاد نوشابه های رژیمی می تواند باعث افزایش تمایل فرد به مصرف شیرینی جات یا به اصطلاح هوس شیرینی شود.

اگرچه مصرف نوشابه های رژیمی مشکلات جدی تر نیز می تواند برای سلامت مصرف کندگان ایجاد کنند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شده، نشان دهنده رابطه مستقیم میان مصرف نوشابه رژیمی و افزایش خطر آلزایمر و سکته شود. این مطالعه روی ۲۸۸۸ فرد بزرگسال بالای ۴۵ سال انجام شده بود. نتایج این مطالعه حاکی از آن بود  که نوشیدن یک لیوان نوشابه رژیمی در روز می تواند خطر سکته و آلزایمر را در افراد تا ۳ برابر افزایش دهد.

همچنین در سال ۲۰۱۴ مطالعه ای روی ۲۰۳۷ مرد ژاپنی که در یک کارخانه کار می کردند، انجام شد و نشان داد که مردانی که نوشابه رژیمی می نوشند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. این ارتباط پس از حذف عوامل دیگر از جمله وزن، سابقه خانوادگی، سن، شاخص توده بدنی و سایر ریسک فاکتورهای مرتبط به سبک زندگی مشخص شد.

همچنین مطالعات اولیه حاکی از ارتباط میان صرف شیرین کننده های مصنوعی و سرطان بوده است. اما در مطالعات بعدی این ارتباط اثبات نشد. بنابراین با وجود اینه دلایل متعددی برای قطع مصرف نوشابه های رژیمی وجود دارد اما سرطان یکی از این دلایل نیست.

اگرچه مصرف نوشابه رژیمی هیچ اثر مستقیمی در بهبود سلامت افراد ندارد، اما در بعضی موارد می تواند باعث کاهش مصرف سایر نوشابه های شیرین شود. افرادی که می خواهند با مصرف نوشابه رژیمی، مصرف نوشابه معمولی را قطع کنند، به شکل قابل توجهی مصرف شکرشان را کاهش می دهند و پس از آن می توانند به مرور سراغ سایر نوشیدنی های سالم بروند.

اگرچه بعضی تحلیل گران به ویژه آنهایی که در ارتباط با صنایع غذایی کار می کنند می گویند ارتباط مستقیمی میان مصرف نوشابه های رژیمی و کاهش سلامتی افراد وجود ندارد. بعضی دیگر نیز اصرار دارند که با وجود شواهد ضد و نقیضی که در مورد این نوشابه ها وجود دارد، نوشابه های رژیمی جایگزینی سالم برای نوشابه های معمولی است.

 

 

 

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب