مدیریت و کنترل میزان کلسترول و دیگر چربی های خون می تواند به شما در ارتقای سلامتی کمک کند. انواع چربی های مختلف در خون شما وجود دارد.

  • کلسترول LDL که برخی اوقات به نام کلسترول بد شناخته می شود. این کلسترول می تواند سبب باریک شدن و یا انسداد رگ های شما شود. رگ های مسدود شده می توانند منجر به حمله ی قلبی و یا سکته ی مغزی شوند.
  • کلسترول HDL که با عنوان کلسترول خوب هم شناخته می شود. این کلسترول کمک می کند که رسوبات موجود دررگ های خونی شما از بین برود و از انسداد رگ های شما جلوگیری می کند.
  • تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی است. تری گلیسیرید بالا خطر ابتلا به حمله ی قلبی و یا سکته ی مغزی را افزایش می دهد.

چه راه های درمانی پیشنهاد می شود؟

تغییر در شیوه ی زندگی و  داروها می توانند در کنترل چربی خون کمک کنند. روش های درمانی مورد نیازاز شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است بتوانند با تغییر در شیوه ی زندگی مانند خوردن غذای سالم و فعالیت های بدنی چربی خون خود را کنترل و مدیریت کنند. بسیاری از افراد علاوه بر تغییر در شیوه ی زندگی خود، نیاز به استفاده از دارو هم  دارند. با کمک گرفتن از پزشک خود، روش درمانی مناسب خود را  پیدا کنید و بکار بگیرید.

چه مراحلی را باید چک کنید؟

در این جا برخی راهکارهای بهبود وضعیت چربی خون ارائه شده است. علامتی درکنار راهکاری که می خواهید امتحان کنید، بگذارید. از پزشک خود در مورد اطلاعات بیشتر سوال کنید.

  • اگر سیگار می کشید و یا از سیگار الکترونیکی استفاده میکنید، آن را ترک کنید
  • در صورت لزوم، وزن خود را کاهش دهید
  • بیشتر روزهای هفته تمرین ورزشی کنید: پیاده روی سریع برای ۳۰ دقیقه درهر روز و به میزان ۵ روز در هفته ایده آل است.
  • مصرف چربی های اشباع و ترانس را محدود نمایید.
  • به توصیه های پزشک خود در مورد مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول توجه کنید.

داروها

استاتین ها انواعی از داروها هستند که به مدیریت چربی خون کمک می کنند. آنها به کاهش کلسترول LDL کمک می کنند. آنها همچنین خطر ابتلا به حمله ی قلبی و یا سکته ی مغزی را کاهش می دهند. بزرگسالان مبتلا به دیابت که بالاتراز ۴۰ سال سن دارند باید از استاتین استفاده کنند. زیرا آنها در معرض ریسک فاکتورهای ( عوامل خطرزای) دیگری برای حمله ی قلبی و یا سکته ی مغزی هستند.

مطالعات نشان داده است مصرف فیبرو پروبیوتیکها در کنار توصیه های دارویی به بیماران کمک میکند.