فعالیت های ورزشی باید برای همه افراد مبتلا به دیابت به عنوان بخشی از مدیریت کنترل گلیسمی و سلامت کلی توصیه و تجویز شود. توصیه های خاص و اقدامات احتیاطی بر اساس نوع دیابت، سن، فعالیت های انجام شده و وجود عوارض بهداشتی مربوط به دیابت متفاوت خواهد بود. توصیه ها باید متناسب با نیازهای خاص هر فرد باشد. زنان مبتلا به دیابت پیش از هرشخص دیگری باید در فعالیت بدنی منظم قبل و قبل از بارداری مشارکت داشته باشند.

فعالیت بدنی و ورزش منظم در دوران بارداری به کمک بهبود سلامت قلب و عروق و تناسب اندام در اکثر خانمها، باعث کاهش خطر عوارض مانند پره اکلامپسی و زایمان سزارین و همچنین کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری را به همراه دارد.

پیشنهاد ورزشی به زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری یا در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری بر اساس توصیه انجمن دیابت آمریکا، ۲۰تا ۳۰ دقیقه تمرینی با شدید متوسط در بیشتر روزهای هفته می باشد.

در صورت تشخیص دیابت بارداری ،انواع تمرینات هوازی یا مقاومتی بسته به سلیقه و شرایط افراد، می تواند بهبود سطح انسولین و کنترل گلایسمی را به همراه داشته باشد.

در زنان مبتلا به دیابت بارداری، به ویژه افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند، ورزش با شدت متوسط رو به بالا با توجه به شرایط فیزیکی و حفظ نکات ایمنی زیر نظر متخصص در دوران بارداری، احتمال افزایش وزن بیش از حد بارداری را کاهش می دهد.

به طور کلی ایده آل ترین زمان برای شروع فعالیت بدنی، قبل از بارداری می باشد چرا که فعالیت ورزشی در کنار رعایت نکات تغذیه ای، باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری خواهد شد.

در کنار تمام توصیه های گفته در مورد ورزش در طی بارداری، مخصوصا در ۳ ماه اول بانوان باید باید به حساسیت انسولین و ابتلا به هیپوگلیسمی آگاهی کامل را داشته باشند و در صورت بروز اقدامات لازم پیشگیرانه را انجام دهند. که اصلا جای نگرانی ندارد و با کمک پزشک و منخصص ورزش خود می توانند شرایط را به طور کامل کنترل کنند و از مزایای بیشمار ورزش در دوران بارداری نهایت استفاده را داشته ببرند.

پرنیان قاسمی

پرنیان قاسمی یک مربی حرفه ای بدن سازی و تی آر ایکس و کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی است. خودش از 12 سال پیش در 4 رشته به صورت تخصصی ورزش می کند و از 8 سال پیش تا امروز هم مربی بوده است. از نظر او ورزش یعنی زندگی و برای بیمار مبتلا به دیابت چه چیزی بهتر از ورزشی که بتواند کیفیت زندگی اش را بالا ببرد. عاشق نقاشی و ساز زدن است و وقتی بدنسازی کار نمی کند، می توان در زمین اسکواش پیدایش کرد. او سخت معتقد است که هر جا و با هر امکاناتی می شود ورزش کرد حتی اگر فرد مبتلا به بیماری مزمنی مثل دیابت باشد

مشاهده همه مطالب