بسیاری از ادویه ها از خواص سلامتی زیادی برخوردارند. زردچوبه حاوی یک رنگدانه بسیار مفید به نام “کورکومین” است. البته این رنگدانه حدود ۳-۵ % زردچوبه را تشکیل می دهند. بنابر این خالص سازی آن از زردچوبه کمک می کند که بتوان با مصرف اندک، از خواص زیاد آن بهره مند شد. به علاوه با توجه به ماهیت چربی دوست کورکومین, جذب خوراکی کورکومین در فرمهای معمول خوراکی (پودر, کپسول و قرص) بسیار پائین است. چون فضای داخلی دستگاه گوارش یک فضای آبی می باشد. محققین دانشگاه مشهد، موفق به تولید شکل نانوداروی کورکومین شده اند که بت نام سینا کورکومین به بازار ارایه شده است. در سینا کورکومین، تمام کورکومین در بخش آبدوست ناقل نانوی کورکومین محبوس می باشد. این ناقل های نانوی کروی شکل اندازه ذره ای حدود ۱۰ نانومتردارند و باعث افزایش حلالیت در آب کورکومین می شوند. پس از مصرف خوراکی, کپسولهای سافت ژل حاوی نانو کورکومین در کمتر از ۱۵ دقیقه در محیط اسیدی معده باز شده در محیط معده پخش میگردند. این نانوکورکومین ها در محیط اسیدی معده حداقل ۶ ساعت پایدارند و از بین نمی روند و به صورت دست نخورده به روده کوچک می رسند و جذب می شوند. اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان دادند که در افراد مبتلا به دیابت نوع۲ ، مصرف کپسول کرکیومین در کنار داروهای کاهش قند خون می تواند باعث کاهش بیشتر قند خون ناشتا، انسولین، هموگلوبین گلیکوزیله و میانگین دور کمر شود.

ترکیب دارویی:

سیناکورکومین ۸۰: هر کپسول حاوی ۸۰ میلی گرم کورکومین نانومیسلی
سیناکورکومین ۴۰: هر کپسول حاوی ۴۰ میلی گرم کورکومین نانومیسلی

اطلاعات ضروری پیش از مصرف:

 • درصورت سابقه حساسیت به زردچوبه یا سایر داروها، مواد غذایی و رنگی مصرف نشود.
 • درصورت ابتلا به سنگ کیسه صفرا و یا انسداد مجاری صفراوی مصرف نشود.
 • در بیماران دچار افزایش اسید معده ویا دارای زخم فعال گوارشی مصرف نشود.
 • طریقه مصرف:

  هرچند مقدار مصرف هر فراورده دارویی را پزشک معالج بسته به مورد مصرف تعیین می کند، اما باتوجه به افزایش جذب خوراکی کورکومین در فرمولاسیون نانومیسلی سیناکورکومین، مقدار مصرف روزانه یک عدد کپسول ۸۰ میلی گرمی یا در دو دوز منقسم ۴۰ میلی گرمی توصیه می شود.

  موارد احتیاط:

  مصرف دارو در افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند به علت افزایش ترشح صفرا توصیه نمی شود.

  مصرف همزمان با سایر داروها:

  با وجود اینکه تداخل دارویی مستندی در خصوص کورکومین گزارش نشده است، به علت اثرات رقیق کنندگی خون، ممکن است خطر خونریزی را درصورت مصرف همزمان با داروهای ضدانعقادافزایش دهد لذا توصیه می شود مصرف همزمان آن با داروهای ضد انعقـاد نظیرهپـارین، آسپـرین، کلوپیدوگـرل، دیپیریدامـول، وارفارین و تیکلوپیدین با احتیاط صورت گیرد.

  بارداری وشیردهی:

  هرچند که کورکومین فراورده ای گیاهی است، از آنجا که ایمنی آن دربارداری و شیردهی مورد مطالعه قرار نگرفته است، مصرف آن دراین دوران توصیه نمی شود.

  مصرف بیش از حد دارو:

  درصورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر معمول با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

  عوارض جانبی احتمالی:

  هرچند این دارو، فراورده ای طبیعی محسوب می شودو عوارض جانبی زیادی از آن گزارش نشده است ، در مصرف فراورده های حاوی کورکومین به صورت پودر عوارضی چون تهوع و اسهال دیده شده که بروز آن درمصرف فرم نانومیسلار کورکومین کمتر دیده شده است.

  شرایط نگهداری:

  دردمای کمتراز ۳۰ درجه سانتی گراد دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

  منابع:

  ۱،۲

  سوده رازقی جهرمی

  مشاهده همه مطالب

  افزودن دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *