کارهای بسیار زیادی وجود دارد که می توانید با انجام آنها از پاهایتان مراقبت کنید. ابتدا باید دیابت خود را کنترل کنید.  با تیم درمانی خود مشورت کنید و میزان قند خون خود را در اندازه طبیعی نگاه دارید.

پاهای خود را هر روز چک کنید

ببینید ایا متوجه نقاط قرمز، بریدگی، تورم، و یا تاولی می شوید یا خیر. اگر نمیتوانید پایین پاهای خود را ببینید از یک آینه و یا فردی دیگر کمک بگیرید. در صورت مشاهده هر گونه آسیب و موارد اشاره شده به پزشک خود مراجعه کنید.

پاهای خود را هر روز بشویید

از آب گرم و صابون استفاده کنید. اما از غوطه ور کردن پاهایتان در آب به مدت طولانی بپرهیزید زیرا می تواند رطوبت پوست را از بین ببرد و موجب ترک شود. سپس پاهایتان و مخصوصا بین انگشت ها را با دقت خشک کنید.
اگر میخچه و یا پینه هایی را مشاهده کردید از تیم درمانی خود برای از بین بردن آ نها کمک بگیرید.

پوست خود را نرم و صاف نگاه دارید

یک لایه ی نازک از لوسیون یا کرم بر روی پوستتان بمالید . آنها را روی بالا و پایین انگشتانتان بزنید امااز مالیدن آن بین انگشتانتان یپرهیزید.

ناخن های انگشتان پاهایتان را در صورت لزوم تمیز کنید

ناخن های انگشت پاهایتان را تمیز کنید و انتها و سطح آنها را با استفاده از سوهان مرتب کنید. همیشه جوراب و کفش بپوشید و هیچ وقت پا برهنه راه نروید. کفش راحت بپوشید و از پاهای خود مراقبت کنید. کفش های خود را قبل از پوشیدن حتما بررسی کنید تا چیزی در آن نباشد که به پاهایتان آسیب برساند.

از پاهایتان در مقابل گرما و سرما محافظت کنید

هنگام پیاده روی در ساحل و در روی سطوح داغ کفش بپوشید. پاهای خود را در درون آب داغ قرار ندهید. دمای آب را قبل از اینکه پای خود را در آن قرار دهید چک کنید. هرگز از بطری آب داغ، پد های داغ و یا پتو های برقی استفاده نکنید، زیرا ممکن است بدون اینکه متوجه شوید پاهای خود را بسوزانید.

جریان خون را در پاهایتان حفظ کنید

هنگامیکه نشسته اید پاهای خود را بالا نگاه دارید. به مدت ۵ دقیقه در هر روز ۲-۳ مرتبه انگشتان و زانوهای پای خود را بالا و پایین برده و حرکت دهید. پاهای خود را به مدت طولانی خم نگاه ندارید.

سیگار را ترک کنید

همین حالا شروع کنید
از همین امروز مراقب پاهایتان باشید. هر روز زمانی را اختصاص دهید تا پاهایتان را چک کنید.

درمان به موقع

اگر مشکلی دارید، به موقع درمان کنید. درمان های اولیه می توانند از بروز مشکلات بیشتر و جدی تر جلوگیری. رسیدگی به موقع به هنگام بروز مشکلات می تواند از عفونت و یا قطع عضو جلوگیری کند.