محققان به تازگی خبر از تولید داروی جدید شده اند که می تواند به طور مستقیم انسولین را به دیواره معده برساند. آیا به زودی تزریق انسولین چیزی متعلق به گذشته خواهد بود؟

وقتی دیابت نوع دو پیشرفت می کند، پانکراس دیگر نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند. در این مرحله پزشکان معمولا تزریق روزانه انسولین را برای کنترل قند خون پیشنهاد می کنند. اگرچه تحقیقات نشان داده است که ترس از سوزن یکی از مهم ترین موانعی است که باعث می شود بیماران مبتلا به دیابت نوع دو روی خوشی به این تزریق های روزانه نشان ندهند.

با تغییرات عمده ای که در رساندن انسولین به وجود آمده است، دکتر رابرت لانگر و همکارانش در  ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology)، امیدوارند که بتوانند درمان با انسولین را بسیار ساده تر و غیر تهاجمی تر کنند.

این تیم تحقیقاتی به یک نوآوری جدید در طراحی قرص دست یافته وکپسولی را تولید کرده اند که حاوی یک میکرو سوزن انسولین است. زمانی که بیمار این قرص را می بلعد، انسولین به طور مستقیم به دیواره معده تزریق می شود. از آنجا که در این بخش از بدن گیرنده دردی وجود ندارد، بنابراین محققان معتقدند که استفاده از این روش برای کنترل قند خون بیماران کاملا بدون درد و غیر تهاجمی خواهد بود.

میکرو سوزن هایی که در این قرص تعبیه شده، سوزن هایی در ابعاد میلی متری و دارای دو بخش هستند: یک نوک تیز که حاوی انسولین فشرده شده است و به داخل دیواره معده نفوذ می کند و یک شفت زیست تخریب پذیر که سوزن را در محل خود قرار می دهد.

در داخل کپسول، سوزن به یک فنر فشرده شده و یک دیسک از جنس قند متصل است. این دیسک قندی با ورود قرص به معده حل می شود و فنر رها می شود تا تزریق به داخل دیواره معده انجام شود.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب