اعصاب شما پیام های درد، درجه حرارت و احساس لمس را به مغزتان می رساند، حرکت ماهیچه های شما را کنترل میکند و با کنترل سیستم های داخلی بدن شما، سبب هضم غذا و دفع ادرارمیشود. تقریبا نصف افرادی که مبتلا به دیابت هستند عوارض عصبی راتجربه می کنند. این عوارض در افرادی که سال های زیادتری است که از بیماری دیابت رنج می برند شایع تر است.
آسیب های عصبی حاصل از بیماری دیابت نوروپاتی دیابتی نام دارد. این امر منجر به مشکلات بسیاری می شود، اما کنترل و مدیریت قند خون می تواند مانع از این عوارض شده و یا آنها را به تعویق بیاندازد.

انواع رایج نوروپاتی به شرح زیر است:
• نوروپاتی محیطی
• نوروپاتی اعصاب خودمختار یا اتونوم
• انواع دیگر نوروپاتی
توجه کنید مشکلات نوروپاتی (اختلالات رشته های عصبی) با اختلالات عاطفی ، عصبی متفاوت است.

نوروپاتی محیطی

علائم

نوروپاتی محیطی یکی از رایج ترین انواع آسیب های عصبی است و می تواند به دست ها و پاهایتان آسیب برساند. به لیست زیر دقت کنید. در کنار هر یک از علائمی که در خود مشاهده می کنید علامت بزنید و در ملاقات بعدی خود با پزشکتان، آنها را با او مطرح کنید.

• در پاهایم احساس سوزن سوزن شدن دارم
• هرگونه احساس ناراحتی در پا نظیر سرما،گرما و گزگز دارم.
• در پاهایم احساس درد و سوزش های ضربه ای می کنم
• پاهایم به لمس شدن بسیار حساس است. برای مثال، برخی اوقات که ملافه های روی تخت با پاهایم برخورد می کنند، احساس خوبی ندارم.
• برخی اوقات احساس می کنم که دستکش یا جوراب پوشیده ام ، در حالیکه اینطور نیست
• دست و پاهایم یا خیلی سرد یا خیلی گرم هستند.
• در احساس گرما و سرما در دست و پاهایم مشکل دارم
• من زخم هایی بر روی پاهایم دارم، آنها بسیار به کندی بهبود می یابند

تشخیص:

معاینه پا در دیابت بسیار مهم است، به صورت قانون کلی هرگونه ناراحتی در پا را به پزشکتان گزارش کنند. البته ممکن است بعضی از این دردها به مشکلات دیگری مانند میخچه و خار پاشنه مربوط باشد.
هر سال یکباربرای معاینه پاها به پزشک مراجعه کنید. . اگر پیش از این سابقه ی مشکلات مربوط به پا داشتید، در فواصل زمانی کوتاه تری پاهای خود را بررسی کنید.

نوروپاتی خودکار

نوروپاتی خودکار نوعی آسیب عصبی است که بر روی اعصابی که سیستم داخلی بدن شما مانند سیستم گوارشی، دستگاه ادراری و غیره را کنترل می کنند اثر می گذارد.

علائم

به علائم زیر توجه کنید. در صورت مشاهده این علایم به مدت طولانی آن را با پزشک خود مطرح کنید:

• احساس ناخوشایند در سیستم گوارشی مانند سوهاضمه ،سوزش سر دل،احساس سنگینی ،استفراغ،نفخ معده ، اسهال و یبوست مزمن
• مشکلاتی در دستگاه ادراری مانند تکرر ادرار(آگر قندتان کنترل است.)، احساس دفع مکرر ادرار
اختلال عملکرد جنسی
• خشکی پوست بدن و پاها

تشخیص:

برای تشخیص این نوع عارضه، شما به معاینات فیزیکی و تست های مختلفی نیاز دارید.با پزشک خود مشورت کنید.. در صورت مشاهده علائم گزارش دادن آنها می تواند کمک زیادی به شناسایی بکند.

دیگر انواع نوروپاتی:

سندرم تونل کارپال:

سندرم تونل کارپال یکی از علل عمده بروز درد و اختلال عملکرد دست‌ها به علت گیرافتادن یکی از اعصاب در مچ دست است. این بیماری خودبخود بهبود می یابد. اگرچه برای این سندرم درمان‌های محافظتی پیشنهاد شده است ولی در مواردی لازم‌ست بیماران مورد عمل جراحی قرار گیرند.
شانه یخ‌زده (Frozen shoulder ) التهاب غیرعفونی و چسبندگی کپسول مفصلی شانه است که باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی این مفصل می‌گردد. علت بیماری مشخص نیست ولی در اکثر مواقع در بیماران دیابتی و نیز همراه سایر بیماری‌های شانه دیده می‌شود
بیماران ممکن است نیاز به فیزیوتراپی ،تزریق کورتیکواسترویید در داخل مفصل یا جراحی داشته باشند.

مراقب فعالیتهای ورزشی خود باشید

برخی فعالیت های فیزیکی برای افراد ی که مبتلا به نوروپاتی شدید هستند،خطرناک می باشند.. با تیم درمانی خود در مورد انواع فعالیتهای ورزشی صحبت کنید .

روش های درمانی

به عنوان یک قانون کلی ، برای مهار تمام عوارض باید سطح قند خون خود را کنترل کنید.
داروهایی برای کاهش این عارضه وجود دارد.از پزشک خود در مورد این داروها سوال کنید.