خیلی از افراد تجربه ریزش ادرار هنگام ورزش را دارند، اما علت آن چیست؟ انجام برخی تمرینات مانند دویدن، بلند کردن وزنه های سنگین و حرکت درازنشست می تواند بر عضلات کف لگن شما فشار وارد کرده و احتمال بروز نشتی ادرار را بیشتر کند. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث این اتفاق شود. به عنوان مثال اگر خانمی هستید که زایمان کرده اید یا مردی هستید و پروستاتتان مشکل دارد، ممکن است این اتفاق برای شما هم بیفتد.

دیابت نیز ممکن است یک دلیل ریزش ادرار در هنگام فعالیت باشد. دیابت می تواند خطر ابتلا به نوروپاتی یا اختلال در کارکرد اعصاب محیطی را افزایش دهد که در نتیجه این اتفاق، اعصاب کنترل کننده اندام های داخلی شما از جمله مثانه آسیب می بینند. و این مساله می تواند منجر به بی اختیاری ادرار – از بین رفتن کنترل مثانه – شود.

مدیریت قند خون بهترین راه برای جلوگیری از بی اختیاری ادراری ناشی از دیابت است، زیرا خطر ابتلا به نوروپاتی را کاهش می دهد.

اگر در حین تمرین نشت ادرار منظم دارید:

۱٫ از پدهای مخصوص بی اختیاری ادرار استفاده کنید که باعث جذب ادرار می شوند.

۲٫ از وزنه برداری سنگین و سایر تمریناتی که بی اختیاری ادرار را افزایش می دهد، برای مدتی پرهیز کنید.

۳٫ در این دوران سعی بر تقویت عضلات کف لگن داشته باشید. تمریناتی مانند یوگا و پیلاتس و تمرینات کگل، عضلات ناحیه شکم و لگن را تقویت می کنند.

۴٫ پیشنهاد می شود در کنار تقویت عضلات گفته شده توجه خاصی به فاصله بین زمانی که غذا و نوشیدنی می خورید و زمان شروع فعالیت ورزشی تان داشته باشید تا بدن فرصت کافی برای هضم غذا داشته باشد.

۵٫  برخی از داروها (مانند داروهای قلب) با بروز بی اختیاری ادرار ارتباط دارند. چنانچه در حال مصرف این دارو هستید با پزشک متخصص خود در خصوص تغییر احتمالی دارو مشورت کنید.

پرنیان قاسمی

پرنیان قاسمی یک مربی حرفه ای بدن سازی و تی آر ایکس و کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی است. خودش از 12 سال پیش در 4 رشته به صورت تخصصی ورزش می کند و از 8 سال پیش تا امروز هم مربی بوده است. از نظر او ورزش یعنی زندگی و برای بیمار مبتلا به دیابت چه چیزی بهتر از ورزشی که بتواند کیفیت زندگی اش را بالا ببرد. عاشق نقاشی و ساز زدن است و وقتی بدنسازی کار نمی کند، می توان در زمین اسکواش پیدایش کرد. او سخت معتقد است که هر جا و با هر امکاناتی می شود ورزش کرد حتی اگر فرد مبتلا به بیماری مزمنی مثل دیابت باشد

مشاهده همه مطالب