بیشتر متخصصان توصیه می کنند مبتلایان به دیابت نوع دو، شش وعده غذایی کوچک در طی روز داشته باشند ولی این رویکرد می تواند منجر به چرخه معیوبی شود که در نهایت مبتلایان به این بیماری مجبور می شوند از درمان های قوی تر و شدیدتری استفاده کنند. پس آیا یک روش رژیمی دیگر برای مبتلایان به دیابت نوع دو، بهتر نیست؟

خوردن سه وعده غذایی روزانه شامل صبحانه ای متشکل از نان، میوه و قند ها می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو مفیدتر باشد.

دیابت نوع دو یکی از شایع ترین بیماری های متابولیک در سراسر دنیاست و آمارها نشان می دهد که در حال حاضر حدود ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری رنج می برند.

اغلب اوقات، پزشکان داروهایی را برای مبتلایان به دیابت نوع دو نسخه می کنند که به آنها کمک می کند تا قند خونشان را پایین نگه دارند و در کنار آن به آنها توصیه می کنند که عادت های غذایی شان را هم تغییر بدهند تا روند درمانشان تسریع شود.

بسیاری از متخصصان و کارشناسانی که در حوزه سلامت فعالیت می کنند، بر این باورند که بهترین رویکرد درمانی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو این است که تعداد وعده های بیشتر اما کوچکتری داشته باشند و در فواصل معین در طول روز غذا بخورند. به خصوص متخصصان خوردن شش وعده غذایی کوچک و کم حجم روزانه را توصیه می کنند.

اما به نظر می رسد که این رویکرد رژیمی مشکلاتی داشته و باعث شود که نیاز به دارو و درمان های شدیدتر و قوی تر پیش بیاید. این مساله به خصوص در مورد آنهایی صدق می کند که بیماری شان شدیدتر بوده و برای تنظیم قند از انسولین استفاده می کنند.

تزریق دوزهای بالای انسولین می تواند باعث عدم تعادل قند خون شده و چاقی را نیز به دنبال داشته باشد و در نهایت منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی شود.

اخیرا نتایج یک مطالعه جدید در زمینه رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به دیابت نشان می دهد که تنظیم وعده های غذایی بر اساس ساعت بدن – که اغلب به معنی داشتن سه وعده غذایی بزرگتر است – می تواند از نظر فیزیولوژیکی اثرات بهتری بر مبتلایان به دیابت نوع دو داشته باشد و نیاز به تزریق انسولین را کاهش دهد.

ان محققان می گویند رژیم سنتی مبتلایان به دیابت شامل مصرف شش وعده غذایی کوچک و کم حجم در فاصله های معین است اما برای کنترل قند خون چندان کارآمد نیست. بنابراین بیمارانی که از این نوع رژیم استفاده می کنند، ممکن است نیاز بیشتری به دارو و انسولین داشته باشند. و تزریق انسولین می تواند منجر به چاقی شده و در نتیجه قند بالاتر برود.

در این مطالعه محققان به بررسی تاثیر مصرف سه وعده غذایی روزانه بر تنظیم قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو پرداخته اند و می گوند در این شیوه جدید بهتر است فرد بیشتر مواد غذایی نشاسته ای را در وعده صبح مصرف کند. این کار منجر به کنترل بهتر قند در مبتلایان به دیابت می شود.

این مطالعه روی ۲ فرد مبتلا به دیابت نوع دو انجام شده است که به دو گروه تقسیم شده اند. گروه اول شش وعده غذا در روز مصرف می کردند و گروه دوم سه وعده بزرگتر.

شیوه تغذیه ای گروه دوم شامل دریافت بخش عمده کالری مورد نیاز روزانه در وعده صبح و کاهش دریافت در وعده عصر و شب بود. همچنین در وعده عصر و شب از میوه، قندها و نشاسته ها استفاده نمی شد.

محققان پس از پایان دوره مطالعه به این نتیجه رسیدند که در گروه اول نه تنها قند خون پایین تر نیامده، بلکه وزن بدن نیز کاهش نداشت. در حالیکه گروه دوم که سه وعده غذا در روز مصرف کرده بودند، هم وزن کمتر شده و هم قند خون بهبود قابل توجهی یافته بود.

 

منبع: medicalnewstoday

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب