مدت هاست که مححقان به دنبال روشن کردن ارتباط میان سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS و دیابت نوع دو هستند. این سندرم که اصطلاحا به آن تنبلی تخمدان نیز گفته می شود، سیستم هورمونی زنانه را به هم می ریزد و باعث افزایش سطح هورمون اندروژن یا هورمون مردانه در بدن زنان می شود.

محققان بر این باورند که مقاومت به انسولین به طور خاص نقش مهمی را در ایجاد و تشدید سندرم تخمدان پلی کیستیک ایفا می کند. مقاومتی که در بدن و گیرنده های انسولین نسبت به این هورمون ایجاد می شود، باعث بالا رفتن میزان تولید آن در بدن می شود. علاوه بر این سایر عوامل از جمله التهاب و وراثت نیز می تواند منجر به ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان شود. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ روی نمونه های حیوانی انجام شد، تماس زیاد با هورمون آنتی مولرین می تواند عامل ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.

آمار و ارقام زیادی در خصوص شیوع سندرم تخمدان پلی کیستیک مطرح می شود. در حال حاضر به نظر می رسد که این سندرم ۲۶-۲٫۲ درصد زنان را در سراسر جهان درگیر کرده است.

 

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

* پریودهای نامنظم

* رشد بیش از حد موهای زائد با الگوی مردانه

* جوش

* افزایش وزن خود به خودی و چاقی

علاوه بر این سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند روی توانایی زنان برای باردار شدن نیز تاثیر بگذارد. این بیماری معمولا زمانی تشخیص داده می شود که در سونوگرافی تخمدان ها پر از کیست های ریز هستند.

 

 

ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیابت

بر اساس بعضی تئوری های موجود مقاومت به انسولین می تواند باعث ایجاد یک واکنش نامطلوب در بدن به ویژه در سیستم هورمونی شود و در نتیجه زمینه را برای بروز دیابت نوع دو فراهم کند. دیابت نوع دو زمانی اتفاق می افتد که یا سلول های بدن نسبت به انسولین مقاوم شده یا مقادیر غیر طبیعی انسولین در بدن تولید می شود و یا هر دو این اتفاق ها به طور همزمان می افتد. اگرچه دیابت نوع دو کاملا قابل پیشگیری یا کنترل از طریق رژیم غذایی مناسب و ورزش و فعالیت بدنی است، تحقیقات نشان داده است که سندرم تخمدان پلی کیستیک یک ریسک فاکتور مستقل برای ابتلا به دیابت نوع دو است. در حقیقت زنانی که از سنین جوانی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت و بیماری های کشنده قلبی در بزرگسالی دارند.

 

تحقیقات در زمینه ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیابت چه می گوید؟

محققان استرالیایی با مطالعه بیش از ۸۰۰۰ زن متوجه شده اند که در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، احتمال بروز دیابت نوع دو ۴ تا ۸٫۸ بیشتر است. و چاقی نیز یکی از ریسک فاکتورهای اصلی در این زمینه مطرح شده است.  همچنین یکی دیگر از مطالعات نشان داده است که ۲۷ درصد زنانی  که قبل از سن یائسگی دچار دیابت شده اند، مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بوده اند.

همچنین محققان دانمارکی می گویند در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع دو  ۴ سال زودتر از زنان دیگر بروز پیدا کرده و تشخیص داده می شود.  به همین دلیل است که محققان توصیه می کنند زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور مرتب برای بررسی علائم دیابت نوع دو آزمایش بدهند.

همچنین تحقیقات دیگری در استرالیا نشان داده است که زنان باردار مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت بارداری دارند. از سوی دیگر تحقیقات حاکی از شیوع سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان مبتلا به دیابت نوع یک نیز بوده است.

 

آیا با درمان یکی می شود دیگری را هم درمان کرد؟

ورزش منظم برای حفظ سلامتی بدن به خصوص برای مبارزه با چاقی و دیابت نوع دو لازم است. همچنین فعالیت بدنی به کاهش علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می کند. ورزش کردن به استفاده بدن از قندهای اضافه کمک می کند و باعث افزایش حساسیت سلول ها نسبت به انسولین می شود. این اتفاق باعث می شود که بدن به شکل کارآمدتری از انسولین استفاده کند که هم برای زنان مبتلا به دیابت و هم مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید است. همچنین رژیم غذایی متعادل برای کاهش ریسک دیابت و حفظ وزن لازم است. اگرچه در هر دو مورد ممکن است نیاز به درمان دارویی نیز باشد.

 

منبع: healthline

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب