مقاومت به انسولین – نیاز به انسولین با دوز بالا برای کنترل قند خون – در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو و پیش دیابت شایع است. با این وجود ممکن است در مبتلایان به دیابت نوع یک نیز به وجود بیاید. این حالت ممکن است هم در زمان تشخیص بیماری و هم در طول زمان و با پیشرفت بیماری اتفاق بیفتد.

 

آنچه که باید بدانید…

انسولین مثل یک کلید عمل و قفل سلول را باز می کند تا سلول ها بتوانند قند یا گلوکز مورد نیاز خود را از خون بردارند. در افرادی که دچار مقاومت به انسولین هستند، مقدار بالاتری از این هورمون لازم است تا گلوکز یا قند وارد سلول شود.

 

ریسک فاکتورهای مقاومت به انسولین در دیابت نوع یک

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند منجر به بروز مقاومت به انسولین در مبتلایان به دیابت نوع یک شود. از جمله این ریسک فاکتورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* وزن زیاد

* استفاده از برخی داروها مثل استروئیدها

* سیگار

* دوران بلوغ

* بارداری در سه ماهه دوم و سوم

* داشتن سابقه خانوادگی دیابت نوع دو

اگر مشکوک هستید که با وجود ابتلا به دیابت نوع یک، دچار مقاومت به انسولین نیز شده اید یا نه، با پزشکتان صحبت کنید. او می تواند کل انسولین مصرفی شما را متناسب با وزن بدن تان محسابه کند و اگر این مقدار بیش از حد متوسط باشد، نشانه ابتلا به مقاومت به انسولین است.

 

 

مقاومت به انسولین می تواند باعث افزایش قند خون شده و اگر درمان نشود، قند خون بالا می تواند ریسک شما را برای ابتلا به بیماری قلبی و سایر عوارض بلندمدت دیابت افزایش دهد. بنابراین بسیار مهم است که مقدار کافی انسولین را به صورت روزانه برای حفظ قند خون تان در محدوده مشخص شده یا هدف مصرف کنید. به این منظور پزشک شما برنامه مشخصی را برای تنظیم دوز انسولین به شما می دهد و ممکن است به داروهای دیگر نیز برای کاهش مقاومت به انسولین نیاز داشته باشید.

 

اقدامات عملی برای کنترل مقاومت به انسولین

* اگر چاق یا دارای اضافه وزن هستید، وزن تان را پایین بیاورید. کاهش ۷ تا ۱۰ درصد وزن بدن می توان «تفاوت عمده ای» در زمینه مقاومت به انسولین ایجاد کند.

* رژیم غذایی تان را تغییر دهید. مقدار مصرف چربی و کل کالری دریافتی روزانه تان را کاهش دهید.

* ورزش کردن باعث می شود سلول های شما نسبت به انسولین حساس تر شوند. بنابراین حداقل سه بار در هفته و هر بار به اندازه ۶۰-۴۵ دقیقه ورزش کنید.

* در مواردی که مقاومت به انسولین در نتیجه مصرف یک داروی خاص مثل استروئیدها به وجود آمده است، با پزشکتان در مورد امکان جایگزین کردن دارو مشورت کنید. (پیش از مشورت با پزشک معالج مصرف هیچ دارویی را قطع یا کم نکنید.)

* اگر سیگاری هستید، ترک کنید. (یا حداقل مقدار مصرف را کاهش دهید.)

* اگر مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی تان بالاست، آن را کاهش دهید. یک مشاور تغذیه می تواند برای تنظیم برنامه غذایی روزانه به شما کمک کند.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب