اپلیکیشن را می توانید با کلیک بر روی لینک زیر (دریافت برنامک آیدیا) و یا از طریق اسکن کد QR دریافت نمایید:

دریافت برنامک آیدیا

دریافت دفترچه راهنمای کاربران

 

پس از دریافت فایل اپلیکیشن از وبسایت کافی است با کلیک بر روی Install اپلیکیشن را نصب نمایید:

صفحه ی آغازین پس از نصب آیدیا:

ثبت نام و ورود

پس از صفحه ی آغازین ، وارد صفحه ی ثبت نام می شوید ، در صورتی که از قبل حساب کاربری خود را ساخته اید می توانید بر روی ورود کلیک نمایید.

 

در این قسمت اطلاعات کلی ثبت نام مانند جنسیت ، نام و نام خانوادگی و تلفن همراه خود را وارد نمایید.

**توجه داشته باشید که پیامک تایید برای نهایی شدن ثبت نام و فعال شدن اپ به شماره ی اعلامی شما در این صفحه ارسال خواهد شد.**

قبل از ورود به صفحه ی بعد که ورود اطلاعات کاربر است ، برای شماره ی شما یک پیامک تایید ارسال خواهد شد، در صورت صحیح بودن کد نمایش داده شده و دریافتی بر روی علامت ثبت نام کلیک نمایید تا وارد صفحه ی ورود اطلاعات کاربر شوید.

**در صورت عدم دریافت پیامک در زمان مشخص شده ، این امکان برای شما فراهم شده تا برای دریافت مجدد پیامک کد اقدام کنید.**

وارد کردن اطلاعات اولیه کاربر

برای عملکرد درست اپلیکیشن اطلاعات مشخص شده در تصاویر زیر از طرف کاربر مورد نیاز می باشد، با این اطلاعات محاسبات اپلیکیشن برای شما شخصی سازی خواهد شد.

این اطلاعات شامل تاریخ تولد، وزن ، قد ، قند خون بالا، قند خون پایین ، سال ابتلا به دیابت و نوع دیابت است.

ورود تاریخ تولد:

برای راحتی کار با کلیک بر روی سال می توانید سال تولد خود را انتخاب نمایید و سپس با کلیک بر روی تاریخ میتوانید ماه و روز تولد خود را انتخاب نمایید.

قند خون بالا، قند خون پایین:

قسمت قند خون بالا و پایین را مطابق توصیه ی پزشکتان تکمیل نمایید و یا اعداد پیش فرض ۷۰ برای قند خون پایین و ۱۹۰ برای قند خون بالا را در محل های مربوطه پر نمایید.

**توجه داشته باشید که قند خون پایین نمی تواند عددی پایین تر از ۵۰ داشته باشد.**

پس از تکمیل بر روی بعدی کلیک نمایید.

در این صفحه روش استاندارد محاسبه ی قند خون خود را انتخاب نمایید (اگر اطلاعی از این موضوع ندارید مطابق تصویر mg/dl را انتخاب نمایید).

حال میبایست واحد شمارش A1C را مشخص نمایید (اگر اطلاعی از این موضوع ندارید مطابق تصویر درصد را انتخاب نمایید).

با وارد نمودن آخرین عدد A1C میتوانید به صفحه ی بعد مراجعه نمایید. (در صورتی که A1C خود را نمیدانید کافی است به آخرین نتیجه ی آزمایشات مراجعه به دنبال آیتم A1C گشته و عدد آن را در محل مشخص شده وارد نمایید).

در صفحه ی نوع درمان می بایست مطابق درمان تجویزی پزشکتان موارد را انتخاب نمایید:

اگر نوع درمان شما فقط شامل انسولین و یا دارو یا هر دو موارد می باشد یکی را انتخاب کنید.

در صورت انتخاب گزینه ی انسولین و یا دارو و انسولین شیوه استفاده از انسولین را مشخص نمایید.

**بسته به موارد انتخابی فوق از طرف شما لیستی از دارو ها و انسولین ها جهت انتخاب به شما نمایش داده خواهد شد.**

**سطح فعالیت به معنی میزان تحرک فیزیکی شما در طی روز است.**

پس از اتمام تکمیل بر روی گزینه ی بعدی کلیک نمایید.

براساس اطلاعات وارد شده از طرف کاربر در مراحل قبل شاخص توده بدن محاسبه و میزان اضافه وزن (در صورت وجود) ، وزن ایده آل و وزن پیشنهادی نمایش داده خواهد شد.

اگر نوع درمان خود را دارو و یا دارو و انسولین انتخاب کرده باشید ، هم اکنون میتوانید دارو و یا دارو های تجویز شده توسط پزشکتان  را از این صفحه انتخاب نمایید:

کافی است بر روی بعدی کلیک تا موارد انتخاب شده به لیست دارو های مصرفی شما در اپلیکیشن اضافه گردد.

اگر نوع درمان خود را انسولین و یا دارو و انسولین انتخاب کرده باشید ، و نوع انسولین را کوتاه اثر و بلند اثر و یا ترکیبی ،هم اکنون میتوانید انسولین های تجویز شده توسط پزشکتان  را از این صفحات انتخاب نمایید:

 

انتخاب انسولین کوتاه اثر :

به طور مثال اگر انسولین کوتاه اثر Novolog را به عنوان انسولین کوتاه اثر خود انتخاب کنید در صفحه ی بعد تصویری از آن را رویت و با کلیک بر روی بله آن را تایید و یا خیر جهت بازگشت به لیست انتخاب انسولین کوتاه اثر.

انتخاب انسولین بلند اثر :

به طور مثال اگر انسولین بلند اثر Toujeo را به عنوان انسولین بلند اثر خود انتخاب کنید در صفحه ی بعد تصویری از آن را رویت و با کلیک بر روی بله آن را تایید و یا خیر جهت بازگشت به لیست انتخاب انسولین کوتاه اثر.

مرحله ی آخر از ورود اطلاعات کاربر مربوط به محاسبه ی حساسیت انسولینی است:

در باکس مشخص شده مجموع انسولین های مصرفی روزانه ی کوتاه اثر و بلند اثر خود را مطابق تجویز پزشک در باکس وارد و بر روی علامت تایید کلیک نمایید تا حساسیت انسولینی شما محاسبه گردد:

اگر با تناسب میزان کربوهیدرات با یک گرم انسولین آشنا هستید و یا این عدد را پزشکتان به شما اطلاع داده آن را وارد نمایید ، در غیر اینصورت از پیش فرض ۱۵ استفاده و آن را در باکس مشخص شده وارد نمایید:

با کلیک بر روی بعدی ، ثبت نام شما به پایان رسیده و صفحات معرفی برخی از شاخص های برنامه را خواهید دید، پس از این صفحات برنامه آماده ی اجرا و استفاده توسط شما کاربران گرامی است: