تحقیقات جدید نشان می دهد که خوشبینی می تواند ریسک ابتلا به دیابت را در زنان بعد از سن یائسگی کاهش دهد. نتایج این بررسی ها حاکی از آن است که علاوه بر عوامل مربوط به سبک زندگی از  جمله فعالیت بدنی، افکار خوش بینانه باعث می شود که زنان میانسال کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو باشند.

عوامل مختلفی وجود دارد که می توانند منجر به بروز دیابت نوع دو شوند. از جمله این عوامل می توان به رژیم غذایی، فعالیت بدنی و وزن اشاره کرد که قابل تغییر بوده و ژنتیک، نژاد و سن، جزو عوامل خطر غیر قابل تغییر هستند. اما مطالعات جدید حاکی از آن است که شرایط روانی فرد نیز می تواند روی ریسک ابتلا به دیابت اثرگذار باشد.

به عنوان مثال، علایم افسردگی با افزایش خطر بروز دیابت رابطه مستقیم دارد و محققان پیشنهاد می دهند که افسردگی جزو ریسک فاکتورهایی قرار گیرد که برای غربال گری دیابت مورد توجه است. همچنین مطالعات دیگر نشان داده است که خشونت و نفرتی که خود فرد آن را گزارش کرده است نیز می تواند باعث افزایش خطر بروز دیابت شده و در عین حال می تواند باعث افزایش احتمال بروز علائم سندرم متابولیک در زنان یائسه شود.

اگرچه مطالعات اندکی وجود دارد که به بررسی تاثیر محافظت کننده شرایط روانی در زمینه ریسک دیابت در این گروه باشد. مقاله جدیدی که در ژورنال  the journal of the North American Menopause Society منتشر شده، تلاش کرده تا این فضال خالی را پر کنند. در این مطالعه محققان به دنبال یافتن ارتباط مثبت میان ریسک بروز دیابت نوع دو در زنان یائسگی و خوشبینی آنها بوده است.

دکتر جونا لو و همکارانش در دانشگاه ایندیانا پس از بررسی اطلاعات  ۱۳۹,۹۲۴ خانم یائسه که در زمان شروع تحقیقات مبتلا به دیابت نوع دو نبودند، می گویند خوشبینی می تواند تا ۱۲ درصد ریسک ابتلا به این بیماری مزمن را کاهش دهد.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب