محققان می گویند استفاده از هموگلوبین A1C برای تشخیص دیابت ممکن است، تعداد مبتلایان را کمتر از آنچه که واقعا هست تخمین بزند. نتایج این مطالعه به تازگی در جلسه سالانه انجمن غدد درون ریز در نیواورلئان منتشر شده است.

دکتر ماریا مرسدس چانگ ویلاسریسس، از مووسه تحقیقاتی دیابت و متابولیسم هوپ می گوید: «بر اساس نتایج به دست آمده، تست A1C نباید به تنهایی برای بررسی احتمال ابتلا به دیابت استفاده شود. برای افزایش دقت تشخیص لازم است این آزمایش با آزمایش گلوکز خوراکی همزمان انجام شود.»

تست A1C آزمایشی است که میانگین قند خون شما را طی ۲-۳ ماه گذشته نشان می دهد. بیماران مبتلا به دیابت معمولا این تست را انجام می دهند تا ببینند قند خونشان در طی یک دوره مشخص زمانی ثابت بوده است یا نه. این تست همچنین می تواند دیابت نوع یک و دو را تشخیص دهد. از آنجا که انجام تست A1C نیاز به ناشتایی یا آمادگی قبلی ندارد، معمولا برای تشخیص دیابت به کار می رود.

تست تحمل گلوکز که تحت عنوان آزمایش گلوکز خوراکی نیز شناخته می شود، پاسخ بدن را به قند یا گلوکز اندازه گیری می کند. در این تست، خون فرد پس از یک شب ناشتایی و دوباره دو ساعت پس از خوردن یک نوشیدنی قنددار گرفته می شود. تست تحمل گلوکز برای بررسی احتمال ابتلا به دیابت نوع دو انجام می شود.

این مطالعه جدید، با حضور ۹۰۰۰ فرد داوطلب که پیش از این تشخیص دیابت برای شان گذاشته نشده، انجام شده است. از این داوطلبان تست A1C و تحمل گلوکز خوراکی گرفته شده و سپس نتیجه هر دو آزمایش با هم مقایسه شده است. محققان پس از این آزمایش ها دریافتند تست A1C نتوانسته است ۷۳ درصد موارد دیابت را که توسط تست تحمل گلوکز مشخص شده، تشخیص دهد. به گفته دکتر چانگ ویلاسریسس تست A1C نشان داده است که در این افراد سطح قند خون طبیعی است، در حالیکه واقعا این طور نبوده است.

محققان همچنین دریافتند که که نژاد و قومیت می تواند به شدت روی دقت تست A1C اثر بگذارد.

دکتر چانگ می گوید: «نتایج ما نشان داد که شیوع دیابت و تحمل طبیعی قند که تنها توسط تست A1C بررسی شود، قابل اعتماد نیست و احتمال زیادی در تخمین پایین دیابت و تخمین بالای قند خون نرمال دارد.

 

منبع: sciencedaily

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب