استفاده از سیگار علاوه بر اینکه کنترل قند را سخت تر می کند، به قلب و سیستم عروق نیز آسیب می زند. مقدار اکسیژن رسانی به ریه ها را کاهش می دهد و باعث افزایش چربی بد خون و کاهش چربی خوب خون می شود. ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای حفظ سلامت خود انجام دهید. بعضی افراد نگران افزایش وزن پس از ترک سیگار هستند. برخی از افراد سیگاری پس از کنار گذاشتن سیگار وزن اضافه می کنند. ولی این موضوع در مورد همه صدق نمی کند. تحقیقات نشان داده اند که میزان سوخت و ساز بدن پس از ترک سیگار کاهش می یابد. به علاوه عادات غذایی نامناسب و نداشتن فعالیت فیزیکی می تواند احتمال افزایش وزن را بیشتر کند. در ادامه به راهکارهایی برای جلوگیری از افزایش وزن اشاره شده است. سعی کنید نگران افزایش وزن نباشید. به خاطر داشته باشید که فواید ترک سیگار بسیار بیشتر است. مقدار اضافه وزن نیز هرگز به حدی نخواهد بود که باعث شود شما از مضایای ترک سیگار بهره مند نشوید.

۱- وعده های غذایی کوچک و متعدد

پس از ترک سیگار غذاها طعم بهتری پیدا می کنند. به علاوه فردی که سیگار را ترک می کند به جای نیکوتین به دنبال استفاده گاه و بیگاه از یک ماده دیگر است. این دو عامل منجر به افزایش حجم غذای فرد می شود. سعی کنید تعداد وعده ها را افزایش دهید و حجم غذا در هر وعده را کاهش دهید. مواد غذایی پرفیبر و پروتئینی انرژی کمتر و سیر کنندگی بیشتری دارند. بنابر این در وعده های غذایی اصلی از مواد پر فیبر (مانند نان های سبوس دار، سبزیجات و حبوبات) و مواد پروتئینی (مانند لبنیات، گوشت های کم چرب، ماهی و سویا) استفاده کنید. در میان وعده ها نیز به جای اسنک های شور، چرب و شیرین از پلپ کورن، انواع میوه تازه و خشک و سبزیجاتی مانند هویج و کرفس استفاده کنید. اگر یک وعده غذایی را جا بیندازید، گرسنگی شما در وعده بعد منجر به پرخوری و اظافه وزن می شود.

۲- نوشیدن فراوان مایعات

بهترین نوشیدنی برای شما آب است. نوشیدن آب در اولین روزهای پس از ترک سیگار به دفع راحتر نیکوتین از بدن کمک می کند. اگر تنوع احتیاج دارید می توانید از لبنیات کم چرب و آبمیوه های خانگی نیز برای تأمین مایعات مورد نیاز بدن استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که زیاده روی در مصرف آبمیوه منجر به اضافه وزن می شود. به علاوه آبمیوه های آماده به علت دارا بودن قند زیاد، می توانند منجر به افزایش وزن شوند و انتخاب مناسبی نیستند.
تا حد ممکن از قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه سیاه و اغلب نوشابه های رژیمی استفاده نکنید. کافئین می تواند “تندخویی” ناشی از ترک سیگار را تشدید کند. اگر نمی توانید قهوه را کنار بگذارید از نوع دکافئینه استفاده کنید.
الکل مصرف نکنید. تحقیقات نشان می دهند که مصرف الکل تمایل به کشیدن سیگارررا افزایش می دهد.

۳- ورزش و فعالیت فیزیکی

داشتن فعالیت فیزیکی و برنامه ورزشی منظم، به افزایش سوخت و ساز بدن و بنابر این جلوگیری از افزایش وزن کمک می کند. در بخشهای دیگر مجله مفصل به این مقوله پرداخت شده است.

۴- ایجاد تغییر در زندگی روزمره

معمولاً افراد سیگاری در موقعیت های خاصی سیگار می کشند. برای مثال پس از چای صبح یا خوردن ناهار. چای صبح را با یک دمنوش گیاهی جایگزین کنید. پس از ناهار به جای گشتن دنبال شیرینی، آب بخورید یا ظرفها را بشویید. در مواقعی که بیکار می شوید، خود را با ورزش سرگرم کنید.

۵- استفاده از تنقلات کم انرژی

خیلی از افراد سیگاری، پس از ترک سیگار نیاز به استفاده دائم از یک ماده غذایی در دهان پیدا می کنند. آدامس بجوید. از قرص نعناع استفاده کنید، قطعات سبزی و میوه ( هویج، کرفس و …) بخورید. یا از نی پلاستیکی استفاده کنید.

منبع

سوده رازقی جهرمی

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *