یک مطالعه جدید نشان داده است که استفاده از ویتامین دی می تواند برای افرادی که به تازگی بیماری دیابتشان تشخیص داده شده یا در معرض خطر پیشرفت بیماری هستند، مفید باشد. همچنین در یک مطالعه دیگر مشخص شده است که میان سطح ویتامین دی و بیماری دیابت ارتباط وجود دارد.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در این کشور تحت تاثیر کمبود ویتامین دی و پیش دیابت هستند.

پیش دیابت به وضعیتی گفته می شود که مقدار قند خون از حد مشخصی بالاتر می رود و فرد را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می دهد.

در حال حاضر پیش بینی می شود که بیش از ۴۰ درصد افراد در ایالات متحده آمریکا دچار کمبود ویتامین دی هستند. و بعضی محققان در حال بررسی ارتباط میان دیابت و کمبود این ویتامین هستند تا به این سوال پاسخ دهند که آیا سطح ویتامین دی می تواند روی خطر پیشرفت بیماری دیابت اثرگذار باشد یا خیر.

مطالعات اولیه حاکی از ارتباط میان کمبود ویتامین دی و دیابت نوع دو بوده است. به عنوان مثال در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، مشخص شد پایین بودن سطح ویتامین دی می تواند حساسیت به انسولین را در بدن کاهش دهد.

در دیابت نوع دو، حساسیت سلول های بدن به انسولین کاهش پیدا می کند، بنابراین دیگر انوسلین نمی تواند به شیوه کارآمد قبلی قند خون را کنترل کند.

اگرچه ارتباط بین ویتامین دی و دیابت در این مطالعات مشخص شده بود، اما مطالعات بالینی کنترل شده تصادفی چنین اثری را اثبات نکرد.

در یک مطالعه دیگر مشخص شده بود که استفاده از مکمل ویتامین دی نمی تواند باعث بهبود حساسیت به انسلین شود. اگرچه بسیاری از این مطالعات روی افرادی انجام شده بود که مدت ها بود دچار دیابت بوده یا کمبود ویتامین دی نداشتند. یکی دیگر از محدودیت های قابل توجه این مطالعات کوتاه بودن زمان بررسی بود.

بر این اساس یک مطالعه جدید با حضور داوطلبانی انجام شده است که به تازگی بیماری دیابت برای آنها تشخیص داده شده است. طول مدت این مطالعه شش ماه بود.

محققان در ابتدا میزان مقاومت به انسولین را اندازه گیری کرده و سپس به فاکتورهای دیگری مانند میزان ترشح انسولین، عملکرد سلول های بتا و فشار خون پرداختند.

این مطالعه در کبک، کانادا و با حضور ۹۶ داوطلب انجام شده است. محققان در طول این مدت به نیمی از شرکت کنندگان روزانه ۵۰۰۰ واحد ویتامین دی دادند و به نیم دیگر نیز دارونما داده شد و در پایان شش ماه این نتایج به دست آمد:

استفاده از دوزهای بالای ویتامین دی به مدت شش ماه می تواند به شکل قابل توجهی باعث بهبود حساسیت به انسولین و عملکرد سلول های بتا در افرادی شود که در معرض پیشرفت بیماری بوده یا به تازگی دیابت برای آنها تشخیص داده شده است.

اگرچه این مکمل یاری هیچ تاثیری بر سایر فاکتورهای اندازه گیری شده از جمله قند ناشتا، فشار خون و وزن بدن نداشت.

 

منبع: medicalnewstoday

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب