در حال حاضر میلیون ها نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت بوده اما بیماری شان تشخیص داده نشده است. بر اساس یک مطالعه جدید به نظر می رسد بر اساس اطلاعات به دست آمده از یک اپلیکیشن تلفن همراه می تواند دیابت را افراد تشخیص داده و از مراجعه حضوری آنها به کلینیک پیشگیری کند. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا در حال حاضر مبتلا به دیابت هستند. نگران کننده تر اینکه از هر ۴ نفر در این کشور، یک نفر به این بیماری مبتلا بوده اما از بیماری خود بی خبر است.

اگر دیابت درمان نشود می تواند منجر به بروز عوارض جدی مانند مشکلات کلیوی، مشکلات چشمی، بیماری های قلبی و سکته می شود.

در حال حاضر برای تشخیص دیابت، پزشکان نیازمند گرفتن نمونه خون هستند که برای این کار لازم است که فرد حتما به صورت حضوری به کلینیک مراجعه داشته باشد. در حالیکه به دلایل مختلف افراد ممکن است دسترسی راحت و سریعی به سیستم های بهداشتی و سلامتی ندارند به همین دلیل یافتن راه های ساده تر برای تشخیص بیماری دیابت اهمیت فراوانی دارد.

به تازگی محققان دانشگاه کالیفرنیا بریا رفع این مشکل به بررسی یک نوآوری و یک راه حل آسان و در دسترس پرداخته اند: اپلیکیشن ساده تلفن همراه. برای این منظور آنها روی یکی از آیتم های کاربردی موسوم به سیگنال (photoplethysmography (PPG که اغلب اپلیکیشن های تناسب اندام دارای آن هستند، تمرکز کرده اند. این تکنولوژی از دوربین و فلش تلفن همراه برای کار استفاده می کند.

وقتی قلب خون را به بیرون پمپ می کند، فشاری را به وجود می آورد که در سراسر بدن پخش می شود و عروق محیطی برای اینکه خود را با خونی که در حال آمدن است مطابقت دهند، منبسط می شوند.

با قرار دادن فلش و دوربین تلفن همراه در کنار انگشت کاربر، مشاهده تغییرات لحظه ای ناشی از گشاد شدن عروق خونی ممکن خواهد بود. با هر بار انقباض قلب، پوست نور بیشتری را می کند. دوربین تلفن همراه این تغییر را تشخیص می دهد و با استفاده از این اطلاعات می توان اطلاعاتی را در مورد جریان خون استخراج کرد.

در مراحل اولیه دیابت، یک سری تغییرات عروقی مشخص روی می دهد. اگرچه دیابت ممکن است تا مدت ها بدون علامت باقی بماند، یک سری تغییرات عروقی مشخص به آرامی در حال وقوع است که می تواند منجر به بروز عوارض قلبی و عروقی شود.

به گفته محققان این تئوری ساده می تواند فرصت های غیر تهاجمی و کم هزینه ای را برای بررسی احتمال وجود دیابت در میلیون نفر در سراسر جهان فراهم کند.

در این مطالعه که با حضور فرد داوطلب انجام شده از اپلیکشین تلفن همراه Azumio Instant Heart Rate برای اندازه گیری ضربان قلب استفاده شده است.  محققان برای انجام این مطالعه یک الگوریتم یادگیری عمیق طراحی کرده اند تا بتوانند مبتلایان به دیابت را غربال کنند.  نتایج این مطالعه هفته گذشته در نشست سالانه انجمن کاردیولوژی امریکا ارائه شد.

با مطالعه نتایج به دست آمده مشخص شد که این الگویرم می تواند در ۷۲ درصد موارد، دیابت را به درستی در کاربران تلفن همراه تشخیص دهد. همچنین زمانیکه سایر فاکتورها از جمله جنسیت، سن، شاخص توده بدنی و… به اطلاعات به دست آمده از ضربان قلب اضافه شد، تشخیص با دقت ۸۲ درصد صورت گرفت. نکته مهم تر اینکه این اپلیکیشن به صورت معکوس نیز بسیار به دقت کار می کند و در ۹۷ درصد موارد می تواند به درستی تشخیص دهد که فرد به دیابت مبتلا نیست.

مستانه تابش

مستانه تابش یک مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی و ورزش تمام‌وقت و یک نویسنده نیمه‌وقت در حوزه سلامتی، تغذیه و چاقی است. او بیشتر از 10 سال است که در زمینه چاقی، چاقی مفرط و دیابت فعالیت می‌کند و در حال حاضر در حال اتمام دوره دکتری تخصصی خود در زمینه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است. طرفدار این ایده است که برای کنترل قند خون محدود لازم نیست، «هوشمندانه خوردن» چاره کار است! عاشق دوچرخه‌سواری و گل و گیاه است و در زمان‌های آزادش سعی می‌کند با نوشتن در دنیای مجازی به بعضی از شایعه‌هایی تغذیه‌ای که خیلی‌ها باورشان دارند، پاسخ بدهد.

مشاهده همه مطالب